Trwa ładowanie...

Brzytwa wraca do łask. Kupienie jej nie jest trudne

Brzytwa, kiedyś powszechnie używana, teraz ustąpiła miejsca maszynkom jednorazowym i elektrycznym. Jednak to nie znaczy, że nikt się nimi nie goli. Brzytwy cały czas są produkowane i powoli zyskują coraz więcej zwolenników.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Brzytwa wraca do łask. Kupienie jej nie jest trudneŹródło: Pixabay.com
d4iweuz
d4iweuz

Brzytwy są używane od najdawniejszych lat. Coś, co przypomina dzisiejszą brzytwę, używano już w epoce brązu. To nie powinno być zaskoczeniem, bo jakoś ludzie musieli się golić. Niekoniecznie była to męska broda. W starożytnym Egipcie golono głowy, a dopiero Rzymianie zaczęli przywiązywać wagę do gładkich policzków.

Wcześniej broda świadczyła o męskości. Greccy bogowie i filozofowie są uwieczniani z brodami będącymi symbolami doświadczenia i siły. Jednak Rzymianie odeszli od noszenia bród. W przeciwieństwie do starożytnej Grecji broda była symbolem nędzy i niechlujstwa. W ten sposób odróżniano się od mężczyzn z innych ludów, którzy swoich bród nie golili.

Do dzisiaj broda ma podwójną symbolikę. Z jednej strony świadczy właśnie o męstwie, mądrości i doświadczeniu życiowym, ale z drugiej strony broda nie kojarzy się z gentelmanem. Rzymskie podejście do brody było obecne w Europie długo po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Angielscy królowie wydawali zarządzenia dotyczące golenia, a nawet nakładali specjalne podatki na brodaczy. Podobnie zrobił car Piotr Wielki w Rosji, który kazał bojarom zgolić brody.

d4iweuz

Przez wieki używano do tego brzytwy. Golenie nie jest łatwe, bo wymaga bardzo dużego skupienia i staranności. Bardzo łatwo jest się zaciąć. Dlatego kiedyś mężczyźni chodzili do golibrody, który gwarantował sprawne ogolenie. Również fryzjerzy oferowali taką usługę. Jednak wraz z pojawieniem się maszynek elektrycznych i jednorazówek brzytwy wraz z golibrodami odeszły w zapomnienie.

Paradoksalnie powrót mody na noszenie brody i ponowna zmiana jej postrzegania przywróciła do życia brzytwy. Obecnie nie ma większego problemu z kupieniem dobrej jakościowo. Wystarczy kliknąć kilka razy i zamówić do domu. A później powoli ćwiczyć i przyzwyczajać do tego sposobu golenia.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4iweuz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iweuz