Militaria"Bujany-m" - to z tych okrętów Rosja bombarduje cele w Syrii

"Bujany-m" - to z tych okrętów Rosja bombarduje cele w Syrii

"Bujany-m" - to z tych okrętów Rosja bombarduje cele w Syrii

19.11.2015 | aktual.: 07.04.2017 14:21

Te stosunkowo niewielkie okręty mają potężną siłę rażenia

Nie imponuje rozmiarami, nie należy również do światowych militarnych rekordzistów. To jednak tylko pozory - "Bujan-m", jedno z najnowszych dzieci rosyjskiej zbrojeniówki - to okręt posiadający ogromne możliwości. Wyposażony w potężne pociski manewrujące może razić cele odległe o tysiące kilometrów.

Budowę "Bujanów" rozpoczęto w 2010 roku. Choć okręt bazuje na technologiach rosyjskich, nie obyło się bez eksportowych "smaczków", które w obliczu sankcji (nałożonych przez kraje Unii Europejskiej na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie) stały się dla Kremla kwestią dość problematyczną. Chodzi o niemieckie silniki, którymi miały być napędzane "Bujany" - w 2014 roku firma MTU Friedrichshafen zawiesiła ich eksport do Rosji, w związku z czym pojawiła się konieczność zaopatrzenia okrętów w napęd rodzimej produkcji.

**[

CH-53K KING STALLION - NAJPOTĘŻNIEJSZY HELIKOPTER ŚWIATA ]( http://facet.wp.pl/ch-53k-king-stallion-najpotezniejszy-helikopter-swiata-6002199023469185a )**

1 / 3

Co o nim wiemy?

Obraz
© wikimedia commons

Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie znaleźli sprawny zamiennik, ponieważ budowa "Bujanów" trwa. Łącznie ma powstać około dziesięciu jednostek tego typu. W ostatnich dniach dwa najnowsze egzemplarze o nazwach "Sierpuchow" i "Zielonyj doł" pomyślnie zakończyły fazę testów i już wkrótce wejdą w skład rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Co wiemy o okręcie projektu 21631 "Bujan-m"? Jednostka ma 74,1 metrów długości i 11 metrów szerokości. Porusza się z prędkością około 25 węzłów, a autonomiczność okrętu wynosi dziesięć dób. Co do liczby załogi, różne źródła podają od 29 do 52 osób.

2 / 3

Uzbrojony "po zęby"

Obraz
© Rosyjska Flota Czarnomorska

W skład uzbrojenia "Bujanu-m" wchodzi uniwersalne działo artyleryjskie A190 "Uniwersał" kalibru 100 mm, dwa stanowiska karabinów maszynowych 14,5 mm oraz 3 stanowiska 7,62 mm. Dla ochrony przed atakiem z powietrza na okręcie zamontowano działo artyleryjskie Ak- 630M-2 "Duet" kalibru 30 mm. Tym, co przesądza o skuteczności "Bujanu-m", są jednak rakiety, które można z niego odpalać. Okręt może przenosić systemy pocisków ziemia- powietrze "Igła" lub "Igła-m", ale jego "asem atutowym" są pociski manewrujące "Kalibr" w liczbie ośmiu sztuk.

- W zależności od tego, czy atakowane obiekty mają charakter morski czy lądowy, oraz od zaplanowanej trasy i przeszkód, które na niej występują, zasięg tych rakiet wynosi do 2 tys. km - stwierdził Wiktor Koczemazow, kontr-admirał i przedstawiciel Sztabu Generalnego Marynarki Wojennej Rosji.

3 / 3

Na wojnę w Syrii

Obraz
© wikimedia commons

Niezwykłe możliwości "Bujanów-m" Rosja zademonstrowała tuż po podjęciu decyzji o rozpoczęciu operacji wojskowej w Syrii. Okręty projektu 21631 bombardowały syryjskie cele, znajdując się na wodach Morza Kaspijskiego. Rosyjskie media skomentowały ten fakt stwierdzeniem, że zachodni dziennikarze oraz eksperci byli "porażeni" nie tylko zasięgiem pocisków, w które są wyposażone "Bujany", ale również tym, że te stosunkowo niewielkie okręty dysponują bronią pozwalającą im bombardować cele z wewnętrznego akwenu, jakim jest Morze Kaspijskie.

KP

**[

ROSJANIE KOŃCZĄ NOWĄ BAZĘ WOJSKOWĄ. BĘDĄ KONTROLOWAĆ PÓŁNOC? ]( http://facet.wp.pl/rosjanie-koncza-nowa-baze-wojskowa-beda-kontrolowac-polnoc-6002198589203585a )* *[

CH-53K KING STALLION - NAJPOTĘŻNIEJSZY HELIKOPTER ŚWIATA ]( http://facet.wp.pl/ch-53k-king-stallion-najpotezniejszy-helikopter-swiata-6002199023469185a )**

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)