Burewiestnik - nowy rosyjski ekranoplan
27.04.2015 | aktual.: 27.12.2016 15:20
Ekranoplany od zawsze były specjalnością Rosjan, którzy od czasów ZSRR celowali w budowaniu tych specyficznych pojazdów poruszających się na niewielkich wysokościach, z reguły nad wodą
Ekranoplany od zawsze były specjalnością Rosjan, którzy od czasów ZSRR celowali w budowaniu tych specyficznych pojazdów poruszających się na niewielkich wysokościach, z reguły nad wodą.
Choć zdawało się, że czas ekranoplanów przeminął, zapowiada się ich wielki powrót - tym razem w wersji cywilnej. Buriewiestnik-24 niczym zwykły autobus rejsowy będzie woził pasażerów na Syberii.
Drogi w Rosji, szczególnie w jej azjatyckiej części, przedstawiają sporo do życzenia - wiele z nich jest zimą nieprzejezdnych z uwagi na śnieg i zamarznięte błoto, po wiosennych roztopach i w czasie deszczu przybierają natomiast postać rwących rzek, by ostatecznie od czasu do czasu ukazać swoje dziurawe "oblicze". Nic dziwnego, że Rosjanie szukają alternatywnego do naziemnego rodzaju transportu. Padło na konstrukcję, która swoje trasy pokonuje, latając nad powierzchnią wody.
Rosjanie stworzyli latający autobus
Buriewiestnik-24 (buriewiestnik - pol. zwiastun burzy) to supernowoczesny ekranoplan zbudowany z materiałów kompozytowych, który dzięki futurystycznemu wyglądowi bardziej przypomina pojazdy z "Gwiezdnych wojen" George'a Lucasa niż swoich sowieckich poprzedników.
Imponujący design przekłada się na całkiem przyzwoite parametry techniczne. Ekranoplan będzie poruszał się w trzech trybach. Płynąc niczym zwykły statek, osiągnie prędkość 30 km/h. Podczas "wznoszenia" dobije już 120 km/h, a planowana prędkość rejsowa maszyny wyniesie 240 km/h.
Rosjanie stworzyli latający autobus
Ekranoplan napędzają silniki AviaSmart B-V12K o maksymalnej mocy 421 koni mechanicznych, z których podczas standardowego rejsu ma być wykorzystywanych 350.
Na dystansie 2000 kilometrów i przy prędkości 200 km/h Buriewiestnik-24 dysponuje udźwigiem 3,5 tony.
Rosjanie stworzyli latający autobus
Docelowo ma zabierać na pokład 24 osoby, w tym 3-osobową załogę. Buriewiestnik-24 ma kursować nad rzeką Leną i połączyć Jakuck z miastem Olokminsk (ok 500 km). Podróż wraz ze wszystkimi "przystankami" potrwa 5-6 godzin.
Ekranoplany to konstrukcje, które latają dzięki tzw. efektowi przypowierzchniowemu. W uproszczeniu pozwala on na uzyskanie znacznej siły nośnej, jeśli maszyna porusza się na wysokości równej połowie długości jej skrzydła.