Trwa ładowanie...
Styl

Butonierka – co to jest i do czego służy?

Czy wiesz, że wielu mężczyzn myli brustaszę z butonierką? Oba elementy są nieodłącznymi częściami eleganckich marynarek, jednak mają zupełnie inne zadania. Dziś skupimy się na pierwszym z nich i sprawdzimy, czym tak właściwie jest, do czego służy i jak wykorzystać go w eleganckich stylizacjach, aby dodać im szyku i klasy. Odkryj nasze mini kompendium na temat butonierki!
Share
W butonierce najlepiej prezentuje się kwiat.
W butonierce najlepiej prezentuje się kwiat.Źródło: Materiały prasowe
d21whba

Materiał Partnera: Domodi.pl

Krótka historia butonierki

Historia butonierki jest bezpośrednia powiązana z losami marynarki. Setki lat temu eleganckie elementy męskiej garderoby nie były zapinane tylko na dwa guziki – dawne modele były wzbogacone o jeszcze jeden, znajdujący się nad nimi guzik, dzięki któremu można było zapiąć je praktycznie pod samą szyją. Wraz z upływem lat i zmieniającą się na przestrzeni wieków modą przestano wszywać trzeci guzik. Pozostawiono jednak małą dziurkę w klapie po lewej stronie marynarki, którą obecnie nazywamy właśnie butonierką.

Butonierka jest ukłonem w stronę tradycji, który jednak nie jest wyłącznie dodatkiem mającym przypominać o dawnym stylu. Mała dziurka jest również jedynym miejscem na męskich marynarkach, w którym można coś przypiąć. Umieszczenie dodatku w innym punkcie materiału jest nie tylko odbierane jako modowe faux-pas, ale także prowadzi po prostu do zniszczenia garnituru, którego zakup bardzo często jest dość sporym wydatkiem.

d21whba

Do czego służy butonierka?

W zależności od sklepu, w którym zdecydujesz się kupić garnitur, niewielkie rozcięcie może być zaszyte. Jeśli trafiłeś na taki model, to najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług doświadczonej krawcowej, która w staranny sposób rozetnie małą dziurkę w marynarce bez uszkadzania materiału.
Po wielu latach od usunięcia trzeciego guzika z klapy marynarki, a dokładnie w XIX wieku, mężczyźni zaczęli umieszczać w butonierce… kwiaty! W latach 20. naturalna ozdoba była obowiązkowym dodatkiem do strojów na każdą okazję. Niestety, w późniejszych dekadach panowie zapomnieli o niewielkim otworze, który dopiero od niedawna na nowo podbija świat eleganckiej mody męskiej.

Co włożyć do butonierki?

Wiesz już, że butonierka służy do umieszczania w niej kwiatka. To, jaki dodatek wybierzesz, zależy od okazji i koloru garnituru. Przykładowo granatowy komplet komponuje się rewelacyjnie z różowymi goździkami, podczas gdy czarny zestaw na ślub będzie wyglądać fantastycznie w połączeniu z gardenią lub różą. Do innych polecanych kwiatów zaliczamy także chabry i orchidee.

Decydując się na stylowe wykorzystanie butonierki, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Kwiaty muszą być zawsze świeże! Wybór sztucznych bukiecików jest dopuszczalny wyłącznie podczas mniej formalnych okazji.
  • Warto postarać się zmieniać kwiat co około dwie godziny, aby uniknąć noszenia zwiędniętego dodatku.
  • Najlepszym wyborem do butonierki jest pojedynczy, nieduży kwiat.
  • Należy unikać kwiatów z dodatkowymi liśćmi i zdobieniami.
  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Oprócz kwiatów równie doskonałym pomysłem są również przypinki, które możesz dopasować nie tylko do swojego charakteru, ale także do okazji. Znakomitym przykładem są politycy, którzy chętnie noszą w butonierce małe znaczki z flagą lub symbolem partii politycznej.

Materiał Partnera: Domodi.pl

d21whba

Podziel się opinią

Share
d21whba
d21whba