Trwa ładowanie...
d2gf0zd

Buty robocze dla wymagających. Liczy się komfort podczas pracy

Istotnym elementem stroju roboczego są oczywiście buty. Nie tylko chronią stopę przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też na przykład przed wilgocią podczas pracy w trudnych warunkach. Dlatego poza materiałem liczy się również krój obuwia.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Dobrej jakości buty robocze ochronią stopę przed wszystkim
Dobrej jakości buty robocze ochronią stopę przed wszystkimŹródło: Shutterstock.com
d2gf0zd

Buty robocze, które przetrwają najcięższe zadania, możesz kupić w atrakcyjnych cenach. Jeśli często zdarza ci się pracować w trudnych warunkach, możesz liczyć na specjalnie wzmocnione obuwie, które zminimalizuje ryzyko urazów.

Ważny jest dobór materiałów

Zwykle wierzchnia część obuwia roboczego wykonana jest z materiałów takich jak welur, zamsz czy skóra licowa. Zapewniają one odpowiedni wygląd nawet po wielu miesiącach czy latach użytkowania butów. W dodatku są bardzo wytrzymałe. Jeśli pracujesz w miejscu, w którym łatwo się pobrudzić, lepiej będzie wybrać obuwie wykonane z materiałów syntetycznych. Są nieco tańsze, a przy tym zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu.

Skrupulatne czyszczenie butów po każdym dniu pracy to bardzo ważna czynność, której nie należy lekceważyć. Tylko czyste i należycie zakonserwowane obuwie będzie ci dobrze służyć. Zwróć również uwagę na grubość i sztywność materiału. Jeśli podczas pracy często zdarza ci się kucać czy klękać, wierzchnia część buta musi być odpowiednio elastyczna.

  Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Poza tym warto zwrócić uwagę na to, jak została wykonana podeszwa butów. W dużej mierze to ona wpływa na wygodę użytkowania. Aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość, buty powinny być odporne na wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo muszą być odporne na ścieranie, w przeciwnym wypadku po pewnym czasie podeszwa straci swoje antypoślizgowe właściwości. Najlepsze buty robocze mają podeszwy wykonane z poliuretanu o różnym stopniu gęstości bądź mieszanki poliuretanu i kauczuku.

Zwróć uwagę na krój

W zależności od rozmiaru i kształtu cholewy możemy wyróżnić półbuty robocze, trzewiki, buty, obuwie do kolan oraz takie z przedłużoną cholewką. Każde z nich sprawdzą się w innych warunkach. Półbuty robocze z odsłoniętą kostką idealnie nadają się do warunków typowo letnich w pracy na budowie czy w magazynie. Wyższe trzewiki bądź buty robocze osłonią kostkę przed uszkodzeniami lub na przykład oparzeniami przy kontakcie z gorącą lub żrącą cieczą pryskającą dookoła.

Jaka klasa obuwia

Nie każde buty, które wyglądają jak obuwie robocze, w rzeczywistości spełniają jego kryteria. Dlatego producenci wyspecjalizowanych butów roboczych umieszczają w widocznym miejscu specjalne oznaczenia. Przykładowo buty o klasie ochronnej O są wytrzymałe i mają grubą podeszwę.

d2gf0zd

Obuwie oznaczone literą S są odporne na uderzenia, gdyż nosek wzmocniono cienką, metalową płytką zwaną podnoskiem, który ma dużą wytrzymałość na uderzenia. W butach o oznaczeniu SB podnosek jest w stanie wytrzymać uderzenia o sile 200 J. S1 to obuwie, które poza podstawowymi właściwościami wyposażono również w antypoślizgową podeszwę, która nie przewodzi prądu. Buty oznaczone symbolem S2 są dodatkowo wodoodporne, możesz stać w wodzie około godzinę, zanim podeszwa przemięknie. Symbol S3 oznacza buty, które są dodatkowo odporne na przebicie, a podeszwa ma odpowiednio perforowany bieżnik, który zapewnia większą stabilność.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2gf0zd

Podziel się opinią

Share
d2gf0zd
d2gf0zd