Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
urlop tacierzyński
oprac. Paweł Jaśkowski
09-07-2018 14:18

Być ojcem - jak poradzić sobie w pierwszych miesiącach?

Bycie ojcem to ogromna odpowiedzialność, a pierwsze miesiące życia dziecka, są niezwykle ważne dla jego późniejszego rozwoju. Jak podzielić się z partnerką opieką nad dzieckiem? Jakie urlopy może wziąć ojciec? Kiedy warto skorzystać z pomocy opiekunki? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Być ojcem - jak poradzić sobie w pierwszych miesiącach?Źródło: Materiały prasowe
d25ywet
d25ywet

Bycie ojcem to ogromna odpowiedzialność, a pierwsze miesiące życia dziecka, są niezwykle ważne dla jego późniejszego rozwoju. Jak podzielić się z partnerką opieką nad dzieckiem? Jakie urlopy może wziąć ojciec? Kiedy warto skorzystać z pomocy opiekunki? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Na czym polega urlop tacierzyński?
Długość urlopu tacierzyńskiego uzależniona jest od tego, ile matka dziecka wykorzystała urlopu macierzyńskiego. Przy pierwszym dziecku kobiecie przysługuje 20 tygodni, przy kolejnych zwiększa się ona wprost proporcjonalnie: 31 przy urodzeniu dwojga dzieci, 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci, 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci, 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga dzieci. Oznacza to mniej więcej tyle, że mężczyzna może wykorzystać część urlopu, z którego zrezygnowała kobieta. W praktyce Kodeks pracy nakazuje wykorzystanie urlopu macierzyńskiego kobiecie w wymiarze 14 tygodni, czyli dla mężczyzny zostaje od 6 tygodni na zajęcie się dzieckiem.

Warto pamiętać, że urlopu tacierzyńskiego nie można podzielić na części. We wniosku o urlop tacierzyński trzeba zawrzeć takie informacje jak: imię i nazwisko ojca, który wychowuje dziecko, imię, nazwisko, oraz datę urodzenia dziecka, oświadczenie o okresie urlopu macierzyńskiego oraz wskazanie okresu, w którym miałaby zostać przydzielona dalsza część urlopu macierzyńskiego. Prócz tego do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz zaświadczenie matki o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

d25ywet

Kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Według Kodeksu Pracy każdy ojciec ma prawo skorzystać z dwutygodniowego urlopu, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 2 roku życia. Urlop ten jest płatny w 100%. W przypadku przysposobienia dziecka ten okres wydłuża się do 7 roku życia. Urlop ojcowski można wykorzystać jednorazowo i by to zrobić, należy złożyć wniosek 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. We wniosku musi znaleźć się imię, nazwisko pracownika oraz okres, na jaki ma zostać udzielony urlop ojcowski.

Podzielenie się obowiązkami
W jaki jeszcze sposób młody ojciec może pomóc matce dziecka? Z pewnością poprzez dzielenie się opieką nad dzieckiem. Wielu ojców boi się wykonywać pewne czynności związane z dzieckiem i tym samym zanadto obciążają kobietę, która po porodzie powinna mieć czas na odpoczynek. Jeśli zdecydowałeś się nie korzystać z urlopu tacierzyńskiego, to 2 tygodnie urlopu ojcowskiego także pozwolą na zaznajomienie się z opieką nad dzieckiem, a potem regularną pomoc partnerce.

Skorzystanie z pomocy opiekunki dla dziecka
Młodzi rodzice często są bardzo mocno przytłoczeni opieką nad dzieckiem. Duża presja, wiele nowych obowiązków, a także wątpliwości i problemy, jakie pojawiają się, gdy dziecko przychodzi na świat - często po prostu przytłacza. Tym samym warto dbać o równowagę i chwilę czasu tylko dla siebie. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zatrudnienie opiekunki, która przyjdzie na kilka godzin zaopiekować się dzieckiem. Taką zaufaną osobę warto znaleźć jak najszybciej na przykład za pośrednictwem specjalnych portali do tego przeznaczonych. Wbrew pozorom dobra opiekunka do dziecka w Warszawie nie jest taka łatwa do znalezienia, jakby mogło się wydawać. Tym samym poszukując odpowiedniej osoby należy zwrócić uwagę na jej doświadczenie, referencje, a także nieco więcej porozmawiać, by sprawdzić, czy zawiąże się nić porozumienia.

Opieka nad dzieckiem to zadanie dla obojga rodziców. Skorzystanie z urlopu tacierzyńskiego bądź ojcowskiego, dzielenie się obowiązkami, czy zatrudnienie opiekunki dla dziecka, to rozwiązania, które pozwolą wyciągnąć z pierwszych miesięcy życia dziecka, to co najpiękniejsze, a przy okazji zredukować stres, czy frustrację. Zdecydowanie warto z nich skorzystać!

d25ywet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d25ywet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25ywet