Cała Polska biegnie "Tropem Wilczym"
28 lutego ponad 40 tysięcy biegaczy w 180 polskich miastach, a także w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Wilnie, Lidzie, Grodnie, Żytomierzu i Równem pobiegnie w tym roku w biegu „Tropem Wilczym”.
23.02.2016 14:27
Bieg jest największą imprezą masową towarzyszącą obchodom Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To już IV edycja projektu, który na stałe wpisał się w obchody tego dnia w całej Polsce.
- Oplatamy siecią pamięci cały kraj - mówi jeden z ambasadorów biegu, Przemysław Babiarz. - „Żołnierze Wyklęci” zostali podwójnie zabici: w sposób fizyczny, ale również zostali zabici w pamięci Polaków. Bieg „Tropem Wilczym” to dla mnie podniesienie ich z tej ziemi, w którą zostali wdeptani.
Poza Przemysławem Babiarzem, ambasadorami biegu są: Jacek Rozenek, Marcin Kwaśny, Krzysztof Szwagrzyk, Rafał Ziemkiewicz, Dorota „Fala” Frontczak, Adam Nowak, Michał „Smoła” Smoliński.
Bieg nie przyciąga wyłącznie ludzi uprawiających sport, bowiem organizatorzy wydarzenia przygotowali dla uczestników także rekonstrukcje historyczne oraz gry miejskie. Dlatego bieg „Tropem Wilczym” gromadzi wokół siebie całe rodziny, a nawet pokolenia. Jest to jedyne wydarzenie biegowe, które łączy w sobie modę na bieganie i zdrowy styl życia z popularyzacją historii. Przywraca w ten sposób należne „Żołnierzom Wyklętym” miejsce w pamięci społecznej.
- „Tropem Wilczym” to wyjątkowy bieg - mówiła w Radiu Gdańsk, uczestniczka zeszłorocznej edycji projektu, Agnieszka Rupińska. - Nie liczy się tu rywalizacja, ale sam udział. To wspaniała okazja do spędzenia aktywnej niedzieli z rodziną. Nikt nie musi być znakomitym biegaczem, aby pokonać dystans 1963 metrów, chociaż trasy wcale nie należą do łatwych.
Dystans 1963 metrów jest symboliczny i wspólny dla wszystkich miast. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka „Lalka”, który zginął w 1963 r. W niektórych miastach są jednak dodatkowe dystanse, które wynoszą 5 i 10 km. Dla każdego z uczestników biegu przygotowane są koszulki z wizerunkiem jednego z „Żołnierzy Wyklętych” oraz pamiątkowy medal.
W całej Polsce podczas imprezy będzie mieć miejsce zbiórka publiczna na pomnik Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-1933.
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” organizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorem biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja, założona w 2006 roku. To niezależna organizacja pozarządowa wspierająca Polaków na Wschodzie, propagująca wiedzę o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem Kresów oraz zajmująca się problematyką praw człowieka i demokracji na terenach byłego ZSRR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.tropemwilczym.pl.