Trwa ładowanie...
błękit
21-12-2010 15:37

Cała prawda o oczach niebieskich

Cała prawda o oczach niebieskichŹródło: Jupiterimages
d2ciys2
d2ciys2

Męskim okiem

Myśląc o poważnym związku, niebieskoocy mężczyźni szukają kobiet o niebieskich oczach, by mieć większą pewność co do ojcostwa swoich dzieci - informuje "New Scientist".

Jak wykazały badania przeprowadzone przez Bruno Laenga z norweskiego uniwersytetu w Tromso, niebieskoocy mężczyźni uznają zdjęcia kobiet z oczami tego samego koloru za dużo atrakcyjniejsze od zdjęć kobiet o oczach brązowych, natomiast ani mężczyźni, ani też kobiety o brązowych oczach nie wykazują żadnych preferencji co do koloru oczu.

d2ciys2

Podobne zachowania zaobserwowano także w przypadku związków - niebieskoocy częściej romansują z niebieskookimi, podczas gdy mężczyźni o brązowych oczach nie dyskryminują kobiet ze względu na kolor tęczówek. Według Laenga zachowanie niebieskookich ma racjonalne podstawy. Niebieskie oczy to cecha recesywna (słaba) - gdy oboje rodzice są niebieskoocy, każde dziecko o innym kolorze oczu będzie owocem romansu na boku.

Choć może się zdarzyć, że zdradziecka partnerka przezornie wybierze kochanka o niebieskich oczach... Prawdę mówiąc norweski naukowiec przysłowiowej Ameryki nie odkrył. Gdyby był pilniejszym czytelnikiem branżowych pism naukowych, dowiedziałby się o odkryciu swojego kanadyjskiego kolegi

[

]( #opinions )

d2ciys2

Peter Frost, bo o nim mowa, uznał, że mutacja genetyczna, w efekcie której w czasie epoki lodowcowej wśród Europejczyków pojawiły się jasne włosy i oczy, pozwoliła niektórym kobietom "wyróżnić się z tłumu" i łatwiej znaleźć partnera. W okresie epoki lodowcowej mężczyźni żyjący na północy Europy wyruszali na długotrwałe wyprawy na polowania. Prowadzili je na rozległych obszarach, a z powodu trudnych warunków wielu z nich z tych wypraw nie wracało, co prowadziło do pewnego deficytu mężczyzn w populacji. Natomiast ci, którym się udało wrócić, cieszyli się wśród płci przeciwnej ogromnym powodzeniem - podkreśla antropolog z Kanady Peter Frost. Było tak dlatego, że los ówczesnych kobiet w dużej mierze zależał od związania się z partnerem - wyjaśnił badacz.

O pokarm w pobliżu miejsca zamieszkania nie było łatwo, dlatego aby jeść, potrzebowały mężczyzn-zaopatrzycieli. Aby przetrwać, kobiety musiały ich jakoś przyciągnąć. Frost stwierdził, że odpowiadając właśnie na to zapotrzebowanie matka natura zróżnicowała kolory oczu i włosów. Doszło wówczas do mutacji, w efekcie której część kobiet zyskała atut w walce o mężczyznę: wyróżniające je "z tłumu" jasne włosy i niebieskie oczy.

Autor badań wnioskuje, że choć cechy te pojawiły się w efekcie genetycznej mutacji, to na tyle silnie przyciągały uwagę płci przeciwnej, że po jakimś czasie cały region zaludnił się niebieskookimi, jasnowłosymi ludźmi.

d2ciys2

[

]( #opinions )

Ludność reszty świata ma głównie ciemne włosy i oczy. Mieszkańcy Europy Północnej mają największą w świecie różnorodność barw włosów i oczu. Zdaniem Frosta wynika to właśnie z seksualnego oddziaływania tych cech. Nie jest jednak jasne, dlaczego mutacja zaszła w Europie i nigdzie indziej - przyznaje naukowiec.

- Gdy osobnik stoi przed wyborem spośród kilku potencjalnych partnerów "jednakowej wartości", będzie zmierzał do wyboru takiego, który pod jakimś względem "wyróżnia się z tłumu" - wyjaśniają autorzy badania w brytyjskim piśmie "Evolution and Human Behavior".

Już wcześniej prowadzono badania na temat genu warunkującego pojawienie się jasnych włosów i oczu. Np. naukowcy z Japonii stwierdzili, że gen ten pojawił się pierwszy raz około 11 tys. lat temu

(PAP), menowaves

d2ciys2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ciys2