Trwa ładowanie...

CH-47 „Chinook” - koń roboczy wojny w Afganistanie

CH-47 „Chinook” - koń roboczy wojny w AfganistanieŹródło: Piotr Langenfeld
d4e5ulm
d4e5ulm

MATERIAŁ EXCLUSIVE TYLKO U NAS !!! * * Chinook wielka dwudziestotonowa, majestatyczna maszyna transportowa, która niezmiennie od lat wykorzystywana jest przez lotnictwo i siły lądowe USA i ich sojuszników.

Ch-47 Chinook debiutował w latach 60-tych podczas wojny w Wietnamie. Okazał się być udaną, uniwersalną i wytrzymałą konstrukcją mogącą działać niemal w każdych warunkach.

Mimo, że jest wykorzystywany w każdym miejscu gdzie pojawia się US ARMY nie stał się tak popularny jak jego mniejszy kuzyn Huey.

d4e5ulm

I dziś ponad czterdzieści lat od pierwszego zastosowania bojowego Chinook jest na pierwszej linii - w Afganistanie.

Jest siedem rzeczy, które musisz wiedzieć o działaniach „Chinooków” w Afganistanie:

  1. „Chinooki” dla bezpieczeństwa zawsze latają parami. Każda z maszyn uzbrojona jest w trzy karabiny maszynowe.

Po jednym z prawej i lewej strony oraz jeden km na rampie wyładunkowej. W niebezpiecznych rejonach śmigłowce transportowe eskortują szturmowe Apache.

  1. Chinooki krążą bez przerwy pomiędzy bazami i wysuniętymi placówkami. To dzięki ich śmigłom możliwy jest transport zaopatrzenia i posiłków w całym Afganistanie.
d4e5ulm

Chinook to prawdziwy koń pociągowy, na którym opiera się transport powietrzny.

  1. Udźwig tego śmigłowca oraz wysoki pułap, na którym może latać sprawia że w wielu przypadkach Chinooki zastępują mniejsze Blackhawki.
  1. Technicy pokładowi dbają o zabezpieczenie ładunku i bezpieczeństwo przewożonych pasażerów. W nocy zarówno piloci jak i technicy latają w goglach noktowizyjnych w zupełnych ciemnościach.
d4e5ulm

Do ich zadań oprócz dbania o maszynę i ładunek należy wypatrywanie niebezpieczeństw i obsługa karabinów maszynowych kalibru 7,62mm.

  1. CH-47 pokonują dziennie setki kilometrów latając z Bagram i innych baz takich jak np. FOB Salerno rozwożąc ludzi i sprzęt niekiedy do małych placówek gdzieś wysoko w górach.
  1. Chinook-i to maszyny uniwersalne, operują na utwardzonych LZ - strefach lądowania…
  1. …Jak i na piaszczystych lub skalistych pustkowiach, gdzie trzeba dostarczyć ładunek. W warunkach bojowych rozładunek musi trwać jak najkrócej, bo Talibowie tylko czekają na okazję, by ostrzelać śmigłowiec.
d4e5ulm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e5ulm