Trwa ładowanie...
23-10-2012 12:23

Chcesz być szczęśliwy, zapomnij o dobrym sercu!

Chcesz być szczęśliwy, zapomnij o dobrym sercu!Źródło: fotochannels.com
d47doc6
d47doc6

Altruizm, życzliwość, to wartości, które mają nas uczynić szczęśliwymi. Nic bardziej mylnego, zdaniem specjalistów to osoby samolubne są w życiu zdecydowanie bardziej szczęśliwe.

Psychologowie z Uniwersytetu Pensylwanii wzięli pod lupę emocje, jakie towarzyszą osobom szczodrym i samopoczucie osób, które myślą o sobie. W eksperymencie autorstwa Jonathana Bermana i Deborah Small każdy z grupy 216 badanych osób otrzymał trzy dolary.

Wolontariusze zostali podzieleni na trzy zespoły, pierwszy z nich miał przekazać otrzymaną sumę pieniędzy na rzecz UNICEF, druga grupa mogła zatrzymać pieniądze dla siebie, trzeci zespół mógł wybrać co zrobić z otrzymaną kwotą.

Badania jednoznacznie wskazały, że osoby, które zatrzymały pieniądze dla siebie były zdecydowanie bardziej szczęśliwe niż te, które przekazały je na cele charytatywne. Jak tłumaczą naukowcy, ludzie zazwyczaj chcą zachowywać się jak samoluby. Niestety nie postępują tak, bo boją się, że będą mieli z tego powodu wyrzuty sumienia, obawiają się również o swoją opinię - wyjaśnia Jonathan Berman. Jak się okazuje zupełnie niesłusznie, zdrowy egoizm zapewnia więcej szczęścia...

d47doc6

* A jak poznać jaką mamy naturę?*

To, czy zachowamy się altruistycznie czy samolubnie ma związek z aktywnością określonej części mózgu. Badania nad neurologią altruizmu przeprowadzili naukowcy z Duke University Medical Center. Altruizm to tendencja do poświęcania się na rzecz innych ludzi. Jego przeciwieństwem jest egoizm - postawa polegająca na kierowaniu się głównie własnym dobrem, korzyścią i przyjemnością bez uwzględniania interesów innych. Z niejasnych przyczyn niektórzy ludzie zachowują się bardziej altruistycznie, a inni bardziej egoistycznie.

Podczas eksperymentów naukowcy, posługując się techniką funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), skanowali mózgi 45 osób - albo podczas gry w grę komputerową, albo też w czasie przyglądania się grze, którą komputer prowadził sam ze sobą. W obu przypadkach zwycięstwa podczas gry pozwalały zbierać pieniądze na działalność charytatywną wybraną przez uczestnika. Funkcjonalny rezonans magnetyczny, dzięki wykorzystaniu silnego pola magnetycznego i fal radiowych, pozwala uzyskać obraz poziomu tlenu w poszczególnych miejscach mózgu, a co za tym idzie - aktywności komórek nerwowych. Okazało się, że część mózgu zwana bruzdą skroniową tylną górną była bardziej aktywna u osób kibicujących grze komputera niż wtedy, gdy grały same. Bruzda skroniowa tylna górna to obszar aktywny w relacjach społecznych.

Uczestników eksperymentu oceniono pod względem altruizmu na podstawie odpowiedzi na pytania dotyczące pomocy innym i porównano wyniki z obrazem ich mózgu. U altruistów występowała wzmożona aktywność bruzdy skroniowej tylnej górnej. Według autorów badań, wyniki sugerują, że podłożem altruistycznych zachowań może być raczej sposób, w jaki widzimy świat, a nie, w jaki działamy. Krytyczne znaczenie ma nasza zdolność do postrzegania działań innych ludzi jako znaczących. Z kolei trudności z dostrzeganiem takich współzależności mogą pozwolić na lepsze zrozumienie autyzmu czy zachowań antyspołecznych.

Teraz naukowcy pracują nad sposobami badania rozwoju związanej z altruizmem części mózgu, by wyjaśnić, skąd biorą się ludzie w rodzaju Matki Teresy z Kalkuty.

(PAP), mow/ PFi, facet.wp.pl

d47doc6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47doc6