Trwa ładowanie...
06-09-2011 14:25

Chcesz pić w tych knajpach? Uważaj na to!

Chcesz pić w tych knajpach? Uważaj na to!Źródło: Thinkstockphotos
d2dyh1s
d2dyh1s

Po przeczytaniu tego artykułu żaden clubbing nie będzie dla Ciebie taki jak dawniej. Ale może chociaż uda Ci się zachować umiar w piciu i nie zaliczyć kompromitacji. Naukowcy odkryli całą prawdę o upijaniu się w knajpach!

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Birmingham do najnowszych badań na temat alkoholu i jego wpływu na nasze zachowanie zaangażowali 24-osobową grupę spragnionych studentów, których zadaniem było dobrze się bawić w kolejnych lokalach. Oczywiście spożywanie przez nich trunków znajdowało się pod kontrolą badaczy - mniej więcej naprzemiennie podawano im do picia napoje alkoholowe oraz napoje placebo.

Obserwując reakcje i zachowania studentów, naukowcy doszli do niezwykle interesującego wniosku: bardziej upijamy się w miejscach, w których nie byliśmy nigdy wcześniej! Jak do tego doszli?

Studenci w kolejnych miejscach zabawy wykonywali na komputerze określone zadania - w knajpach, które były dla nich nowe, dwa razy częściej popełniali błędy związane z upojeniem alkoholowym. W lokalach, które znali i w których czuli się jak u siebie, kontrolowali się znacznie lepiej. Innymi słowy, prawdopodobieństwo zaliczenia "zgona" lub popełnienia alkoholowego wybryku jest większe, jeśli pijemy w nieznanej sobie knajpie, niż barze, do którego chodzimy od lat.

Dlaczego tak się dzieje? Kierujący badaniami psycholog Philip Terry tłumaczy: "Kiedy pijemy, uruchamiają się pewne mechanizmy mierzące efekty alkoholu. Mechanizmy te zależą od kontekstu". Jeśli wielokrotnie pijemy w tym samym miejscu, już samo otoczenie wyzwala w nas mechanizmy, dzięki którym zdajemy sobie sprawę z działania alkoholu. Takiej mocy sprawczej nie ma jednak nowa miejscówka i musimy sobie radzić sami. A łatwo o tym zapomnieć...

d2dyh1s

Jaka jest zatem rada, by dać radę w nowym miejscu? Pić wolniej - "Poziom alkoholu we krwi do pewnego stopnia zależy od tempa, w jakim pijemy, więc jeśli robimy to w nowym miejscu, wolniejsze picie pozwala nam na lepsze monitorowanie stanu upojenia" - doradza naukowiec.

Nam pozostaje jedynie przychylić się do tej rady oraz zauważyć, że opcja bycia stałym klientem danego lokalu najwyraźniej ma swoje zalety (oprócz zniżek). Z drugiej strony nocna wędrówka po nieznanych knajpach to zdecydowanie lepsza opcja dla tych, dla których mocna głowa to prawdziwe utrapienie i... większe koszty.

d2dyh1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dyh1s