Trwa ładowanie...
31-12-2010 12:38

Chemia zamiast prezerwatyw?

Chemia zamiast prezerwatyw?Źródło: Jupiterimages
dt4bei6
dt4bei6

Dokonanie wyboru metody antykoncepcji nie jest łatwe. Na rynku mamy dostęp do wielu różnych metod zapobiegania ciąży. Jednak większość par decydujących się na współżycie rozpatruje dwa najczęściej wybierane warianty antykoncepcji – antykoncepcja doustna czy prezerwatywa?

Zbierając informacje na temat antykoncepcji doustnej dowiadujemy się, że jest to obecnie najskuteczniejszy i zarazem najbezpieczniejszy, po metodach naturalnych (naturalna regulacja poczęć), sposób na zapobieganie ciąży. Pigułki hormonalne mają wiele zalet. Prawie w 100 % zapobiegają przed zajściem w ciąże. Są łatwe w stosowaniu. Regulują cykl miesiączkowy. Zmniejszają obfitość i bolesność miesiączek. U niektórych kobiet stosowanie tabletek antykoncepcyjnych ma pozytywny wpływ na skórę i poprawę wyglądu włosów.

Należy wspomnieć, że jak każda metoda tak i przyjmowanie antykoncepcji doustnej ma swoje wady. A mianowicie polecana jest kobietom systematycznym, ponieważ trzeba pamiętać o codziennym zażyciu tabletki. Pominięcie chociażby jednej tabletki znacznie obniża skuteczność metody. Jedną z najważniejszych wad „pigułek” jest to, że nie chronią przed chorobami wenerycznymi oraz wirusem HIV.

Musimy pamiętać o tym, że tabletki antykoncepcyjne to czysta chemia i liczyć się z tym że mają skutki uboczne, których lista nie jest krótka. Do najważniejszych objawów działania ubocznego tabletek hormonalnych należą: bolesność piersi, tycie, obniżone libido, zmiany grzybicze pochwy, silne bóle głowy, mdłości oraz krwawienie między miesiączkowe.

dt4bei6

Alternatywą dla antykoncepcji doustnej są prezerwatywy. Najważniejszymi zaletami stosowania prezerwatyw jest to że zapobiegają przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi oraz wirusem HIV (AIDS) oraz że są łatwo dostępne (nie potrzebujemy recepty aby je kupić). Według informacji zawartej na ulotkach zawodność prezerwatyw jest bardzo niska, lecz tylko wtedy gdy są prawidłowo stosowane. Wśród ludzi krąży stereotyp, że stosowanie prezerwatywy to tak jakby całować się przez szybę. Jednak w dzisiejszych czasach producenci kondomów prześcigają się w tym aby ich produkt był najlepszej jakości i przyjemne w stosowaniu. Tworzą produkt, który oprócz podstawowych funkcji, ma za zadanie urozmaicenie życia seksualnego. Dlatego powstały prezerwatywy smakowe, kolorowe, z różnego rodzaju wypustkami (mającymi zwiększyć doznania partnerki/partnera).

Na rynku mamy wiele rodzajów prezerwatyw z dodatkiem środków nawilżających, plemnikobójczych czy opóźniających wytrysk (dla mężczyzn z tendencją do przedwczesnego orgazmu). Niestety wielu ludzi (szczególnie młodych) popełnia wiele błędów w stosowaniu prezerwatyw i dochodzi do pęknięcia lub zsunięcia kondoma. Najczęściej popełniane błędy to: uszkodzenie w pośpiechu paznokciem, zbyt szybkie rozpoczęcie stosunku, kiedy kobieta nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana, gdzie tarcie może spowodować pęknięcie gumy, zapominanie o ściśnięciu końcówki prezerwatywy w trakcie jej zakładania. Nieumiejętne stosowanie prezerwatyw obniża % ich skuteczności w zapobieganiu niechcianej ciąży.

Możemy odnieść się do statystyk np. wskaźnika Pearla = 10 (dla 100 kobiet w wieku poniżej 25 roku życia), który mówi, że na 100 kobiet stosujących przez rok prezerwatywy, dziesięć z nich zajdzie w tym okresie w ciążę. Jednak musimy zadać sobie pytanie – czy jest to wina kondoma czy jego wadliwego stosowania? Jaką metodę wybrać? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. ( Może warto przestudiować ulotkę zamieszczoną w każdym opakowaniu prezerwatyw, nauczyć się je prawidłowo stosować i nie truć się chemią? )

dt4bei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt4bei6