Seks
+2
23-10-2012 (09:04)

Chłopcy również wcześniej dojrzewają

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chłopcy również wcześniej dojrzewają
(Fotochannels.com)
WP

Nie tylko dziewczęta, ale również chłopcy coraz wcześniej dojrzewają. W USA przedstawiciele rasy czarnej osiągają dojrzałość biologiczną już w wieku 9 lat, a biali i Latynosi - w wieku 10 lat - poinformowano na konferencji American Academy of Pediatrics w Nowym Orleanie.

Dotychczasowe badania sugerowały, że chłopcy rasy białej dojrzewają półtora roku później, a Afroamerykanie - o prawie dwa lata. Pisze o tym również w najnowszym wydaniu pismo "Pediatrics".

Dr William Adelman z Baltimore, jeden z autorów raportu, twierdzi, że wiek dojrzewania chłopców oceniano badając, kiedy wyraźnie powiększają się im jądra i moszna. Są to zwykle pierwsze zewnętrzne oznaki dojrzewania płciowego. Kolejne, takie jak owłosienie łonowe, pojawiają się na ogół rok później.

WP

Badaniem objęto 4 tys. chłopców różnych ras, z czego połowa była rasy białej. Zauważono, że 9 proc. chłopców rasy białej i 20 proc. rasy czarnej mają powiększone jądra już w wieku 6 lat.

Nie wiadomo, jaka jest przyczyna wcześniejszego dojrzewania chłopców. Podejrzewa się jedynie, że mogą za tym się ukrywać zmiany hormonalne, ale nie ma pewności, co je wywołuje. Jedni badacze twierdzą, że powodem może być coraz częściej występująca otyłość. Inni uważają, że doprowadzają do tego zawarte w wodzie i pożywieniu substancje pobudzające działanie hormonów.

Dr Dianne Deplewski, endokrynolog dziecięcy z University of Chicago, zwraca uwagę, że najnowszy raport nie jest w pełni wiarygodny. Nie uwzględniono w nim chłopców wybranych losowo, a jedynie tych, z którymi do lekarzy zgłosili się rodzice. Mogli się na to zdecydować głównie ci, którzy byli już zaniepokojeni oznakami wczesnego dojrzewania chłopców.

Dr Adelman, członek American Academy of Pediatrics, uspokaja, że wczesnego oznaki dojrzewania płciowego nie świadczą jeszcze o tym, że w organizmie dziecka dzieje się coś złego. Wczesne dojrzewanie występuje wtedy, gdy u dziewcząt piersi powiększają się przed 8. rokiem życia, a u chłopców jądra są większe przed osiągnięciem 9 lat. (PAP) zbw/agt/ijuh

WP

Zobacz: "Kiedy chłopiec staje się mężczyzną"

Polub WP Facet
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP