Trwa ładowanie...
01-03-2013 11:02

Chłopie, często oglądasz telewizję?

Chłopie, często oglądasz telewizję?Źródło: 123RF
d2fmffg
d2fmffg

Mężczyźni, którzy mało ćwiczą i często oglądają telewizję mają mniej plemników - przekonują amerykańscy badacze. Częste oglądanie meczów piłki nożnej z puszką piwa, jest niekorzystne, zarówno dla zdrowia, jak i dla płodności mężczyzn.

Specjaliści z Harvardu twierdzą, że szkodliwe dla plemników jest ślęczenie przed ekranem telewizora przez 20 godzin w tygodniu. Liczba plemników spada wtedy o 44 proc., choć nadal jest wystarczająca, by doszło do zapłodnienia. Odwrotnie działa wysiłek fizyczny. Wystarczy ćwiczyć 15 godzin tygodniowo, by wytwarzanie plemników się zwiększyło aż o 73 proc. Sugerują to obserwacje 189 studentów Nowego Jorku w wieku od 18 do 22 lat.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy sport jest korzystny dla męskiej płodności. Autorzy badań podkreślają, że panowie, którzy chcą wkrótce doczekać się potomstwa powinni raczej unikać zbyt częstego jeżdżenia na rowerze. Nie należy również biegać dłuższych dystansów w ciasnym ubraniu. W ogóle niekorzystna jest też zbyt obcisła bielizna (zbyt mocno obciskająca jądra). Ale trzeba pamiętać, że również zbyt intensywne uprawianie sportu może pogorszyć płodność.

Wniosek jest zatem taki, że jeśli chcemy mieć potomstwo, we wszystkim musimy zachować umiar. Także w jedzeniu! Jak wykazało badanie, którym objęto 1940 Europejczyków jakość nasienia pogarsza się wraz z przybieraniem na wadze, szczególnie u tych osób, które już są otyłe.

d2fmffg

A jeśli psujemy nasienie, to może warto je od razu poprawić? Całe szczęście, że metody "naprawcze" są równie przyjemne, jak te, podczas których plemniki umierają. Jak dowiedziono, w przypadku mężczyzn, których plemniki wykazują uszkodzenia, codzienna aktywność seksualna może poprawić jakość nasienia i zwiększyć szanse na poczęcie.

Wiele par bezskutecznie starających się o dziecko powstrzymuje się od współżycia na kilka dni (a nawet na miesiąc, między jednym a drugim okresem płodnym kobiety), aby zwiększyć liczbę plemników. To błąd! W przypadku mężczyzn, których plemniki są nieprawidłowe, lepsze wyniki daje częsta aktywność seksualna - wynika z badań naukowców z uniwersytetu w Sydney. Badania objęły 42 mężczyzn, których plemniki oglądane pod mikroskopem miały nieprawidłowy kształt. Przez siedem kolejnych dni pobierano od nich próbki nasienia i porównano je z próbkami po trzydniowej abstynencji. U 37 mężczyzn codzienna aktywność seksualna dała wyższą jakość nasienia niż abstynencja. Można powiedzieć, ze "ilość" plemników przeszła w jakość.

(PAP), mow/ PFi

d2fmffg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fmffg