CiekawostkiChłopie, nie pozwól tego ubierać swojej partnerce!

Chłopie, nie pozwól tego ubierać swojej partnerce!

Chłopie, nie pozwól tego ubierać swojej partnerce!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

22.11.2011 | aktual.: 28.05.2018 15:01

Koniec szpilek? Brytyjski dziennik "The Guardian" opublikował wykonane niedawno przez firmę obuwniczą MBT badanie, z którego jednoznacznie wynika, że obcasy są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

To, o czym mówiło się od dawna stało się potwierdzoną naukowo prawdą: bardzo wysokie obcasy szkodzą noszącym je paniom.

Na potrzeby badania przepytano tysiąc kobiet. Okazało się, że ponad 40 proc. z nich miało taki czy inny wypadek na swych superwysokich szpilkach. W większości przypadków przytrafiały się im mniej lub bardziej groźne upadki.

Co więcej, jak dowodzi stała publicystka "The Guardian" Luisa Dillner obcasy powyżej 7,5 cm przyczyniają się do zwiększenia ciśnienia w naczyniach krwionośnych stopy.

Dodatkowo z badań opublikowanych w "Journal of Experimenal Biology" wynika, że nierównomierny rozkład masy ciała spowodowany noszeniem wysokich obcasów ma negatywny wpływ na mięśnie łydki i ścięgno Achillesa. Powoduje też ból u noszących szpilki pań nawet wtedy, gdy stopa stoi płasko na ziemi. Może nawet prowadzić do bolesnych i groźnych stanów zapalnych ścięgna.

Niestety. Jak wszędzie i tutaj jest druga strona. Ten diabełek, który kusi do złego. Bowiem jak udowadniali włoscy urolodzy, chodzenie na wysokich obcasach może wzmacniać mięśnie miednicy i korzystnie wpływać na życie seksualne.

Wysokie obcasy były nie raz odsądzane od czci i wiary przez naukowców i lekarzy. Obarczano je winą za szereg dolegliwości - od zwykłych odcisków, przez problemy z kręgosłupem, aż po schizofrenię (praca szwedzkich naukowców w piśmie "Medical hypotheses" z lipca 2005 roku). Tymczasem włoska urolog dr Maria Cerutto, zdeklarowana miłośniczka wysokich obcasów postanowiła sprawdzić, czy są one faktycznie tak szkodliwe dla zdrowia kobiety, jak sugerują niektórzy. Przeprowadziła w tym celu badania w grupie 66 kobiet przed 50-tką.

Okazało się, że te, które nosiły buty na 5-cm obcasie miały tak samo dobrą sylwetkę, jak miłośniczki butów na płaskim. Natomiast aktywność elektryczna mięśni miednicy wskazywała, że u kobiet chodzących na obcasie są one silniejsze i lepiej się kurczą. Jak przypomina badaczka, mięśnie miednicy są bardzo istotnym elementem kobiecego ciała - biorą udział w akcie seksualnym i podtrzymują ważne organy, jak pęcherz moczowy, jelita oraz macicę. Niestety, często ulegają osłabieniu po ciąży i porodzie oraz w miarę starzenia się. Istnieją ćwiczenia, które mogą poprawić umięśnienie dna miednicy, ale wysokie obcasy mogą być dla nich alternatywą, uważa urolog.

Angielska fizjoterapeutka zajmująca się zdrowiem kobiet - Gill Brook uważa, że wyniki włoskich badań są pokrzepiające dla kobiet, które lubią nieco wyższe obcasy, ale raczej nie dotyczą bardzo wysokich szpilek. Jak skomentowała to Brook, badania te nie zwalniają jednak z potrzeby regularnych ćwiczeń wzmacniających tak ważną część kobiecego ciała, jak dno miednicy.

(PAP), mow

Komentarze (82)