Chłopie, od tego się starzejesz!
Męskim okiem
*Zbyt wysoki poziom miedzi w organizmie ludzkim prowadzi do szybszego starzenia się komórek - wynika z badania przeprowadzonego przez uczonych z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Porto. Nadmiar tego metalu widoczny jest w komórkach starszych osób. * Ze studium portugalskich uczonych wynika, że miedź, która jest niezbędnym pierwiastkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu, występując w nadmiarze działa na komórki ludzkie w sposób podobny do promieniowania ultrafioletowego. Przesyt miedzi, podobnie jak nadmiar promieni UV, osłabia komórki.
Według portugalskich badaczy, nadmiar miedzi w organizmie obserwowany jest także często u osób z chorobami wątroby oraz układu nerwowego. Wysokie wskaźniki tego metalu występuje u pacjentów cierpiących na Alzheimera. Jak poinformowali portugalscy naukowcy, kolejnym etapem badań będzie praca nad opracowaniem metod obniżania zawartości miedzi w zestarzałych komórkach ludzkich.
Miedź występuje powszechnie w wielu organizmach roślinnych i zwierzęcych. Związki tego pierwiastka obecne są m.in. w kakao, ostrygach, wątrobie, orzechach oraz w suszonych pomidorach.
[
]( #opinions )
A kiedy kończy się młodość, a zaczyna starość? Choć upływ czasu jest bezwzględny, "młodość" i "starość" to pojęcia względne, a odpowiedź o ich początek i koniec zależy przede wszystkim od wieku odpowiadającego.
Pokazały to wyniki Europejskiego Sondażu Społecznego przeprowadzonego w 2008 roku w 21 krajach europejskich. Jak czytamy w serwisie Alphagalileo, analizy odpowiedzi na pytania związane z wiekiem zaprezentowali psychologowie z University of Kent podczas konferencji w Londynie.
W sondażu znalazły się m.in. pytania o to, kiedy ktoś przestaje być młody oraz o to, kiedy zaczyna być stary. Okazało się, że dla przeciętnego Europejczyka młodość trwa do 35 roku życia, natomiast starość zaczyna się w wieku 58 lat. Co ciekawe, dla mężczyzn młodość kończy się a starość zaczyna się o dwa lata wcześniej niż dla kobiet.
W sondażu ujawniły się też różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. Koniec młodości najwcześniej - bo w wieku 29 lat - zauważali Portugalczycy, najpóźniej zaś - w wieku 45 lat - Cypryjczycy. Dla Portugalczyków również najwcześniej - w wieku 51 lat - nadchodziła starość. Natomiast według Belgów starość zaczynała się dopiero w wieku 64 lat.
[
]( #opinions )
Jak można się było spodziewać, granice młodości i starości rozmaicie postrzegali ludzie w różnym wieku. Dla najmłodszych ankietowanych, (którzy sami mieli 15-24 lat) młodość kończyła się po 28 urodzinach, starość zaś nadchodziła po skończeniu 54 lat. Z kolei ankietowani z najstarszej grupy wiekowej, (którzy mieli 80 lub więcej lat) byli zdania, iż młodość trwała do 42 urodzin, a dopiero po 67 urodzinach zaczynała się starość.
(PAP), menonwaves