Męskie sprawyChrapiesz? To może skończyć się zawałem!

Chrapiesz? To może skończyć się zawałem!

Ci z was, którzy regularnie chrapią w nocy są szczególnie narażeni na zawał i powinni uzbroić się w produkty bogate w antyoksydanty - twierdzą specjaliści. Co jeśli tego nie zrobicie?

Chrapiesz? To może skończyć się zawałem!
Źródło zdjęć: © 123RF

"Rosyjscy naukowcy [z Irkuckiego Somnologicznego Centrum Naukowego] ustalili, że chrapanie podczas snu powoduje poważny stres oksydacyjny, obciążony patologicznymi zmianami w organizmie. Chrapanie powoduje brak tlenu, co skutkuje niszczeniem lipidów, wchodzących w skład wszystkich żywych komórek [...] co z kolei owocuje śmiercią tych komórek" - podaje portal polish.ruvr.ru. Skąd wiadomo, że problem dotyczy również ciebie? Jeśli twoja druga połówka skarży się, że chrapiesz, zaś ty sam budzisz się niewyspany i pozbawiony energii, cierpisz na regularne bóle głowy i odkryłeś, że zaczynasz mieć problemy z ciśnieniem, zagrożenie jest realne. br />

Chrapanie: szkodliwa "muzyka"

Już od dawna wiadomo, że chrapanie to znacznie więcej, niż tylko "nocny test jakości związku". Jak podaje sciencedaily.com zjawisko to powiązane jest z pojawianiem się m.in. kłopotów z układem krążenia czy cukrzycy. Z kolei serwis news-medical.net informuje, że chrapaniu często towarzyszy zespół bezdechu śródsennego, który skutkować może m.in. impotencją, pogorszeniem się jakości pamięci, czy nawet zmianami osobowości. Wiadomo również, że niedotlenienie organizmu w trakcie snu pogarsza proces regeneracji tkanek - podaje portal abczdrowie.pl - w efekcie czego chrapiący pacjenci dochodzą do siebie dłużej po operacji, niż ci niechrapiący.

Ten ostatni czynnik niejako powiązany jest z ustaleniami rosyjskich uczonych. W toku swoich analiz, eksperci z Irkucka przebadali 50 ochotników płci męskiej (45-55 lat), spośród których 74 proc. doświadczało zaburzenia oddechu w trakcie snu - informuje polish.ruvr.ru. "Wyniki badania pokazały, że 100% mężczyzn z zaburzeniem oddechu podczas snu ma patologię układu krążenia i miażdżycowe zmiany naczyniowe. Osoby te powinny przyjmować antyoksydanty" - głosiła diagnoza. A co stoi za chorobą? Problem tkwi w zaburzeniu działania mechanizmów antyoksydacyjnych...

Kiedy noc zabija

Wyjaśnijmy, że w czasie procesów oddechowych komórki powstają zarówno wolne rodniki (to one w dużej, jeśli nie głównej, mierze odpowiadają za starzenie się organizmu), jak i antyoksydanty, które niejako dbają o to, by rodników nie było zbyt dużo. Zdarza się jednak, że owa równowaga zostaje zachwiana - za sprawą nagłego wzrostu produkcji rodników lub spadku aktywności oksydacyjnej - informuje poradnia.pl. Zjawisko to określa się mianem stresu oksydacyjnego, a przypomnijmy, że według badaczy niedotlenienie organizmu w czasie snu - w wyniku nieleczonego, przedłużającego się chrapania - kończy się właśnie stresem oksydacyjnym.

Ten stan z kolei - jak już nadmieniliśmy - prowadzi do zmian miażdżycowych (a od nich nawet do zawału), nadciśnienia, cukrzycy, impotencji, przemęczenia, etc. Innymi słowy, chrapanie, a tym bardziej towarzyszący mu zespół bezdechu śródsennego nie powinny być bagatelizowane. Przypadłości te należy leczyć, natomiast "nocni muzycy" powinni dodatkowo na poważnie rozważyć wprowadzenie gruntownych zmian w sposobie żywienia, lub chociaż wzbogacenie diety o produkty ociekające zdrowotnymi antyoksydantami.

MW/PFi, facet.wp.pl br />

Czytaj także:

[

Obraz

Sprzedaje swoje dziewictwo na aukcji. Po raz drugi! ]( http://niewiarygodne.pl/gid,16204791,img,16205018,kat,1017185,title,Catarina-Migliorini-dziewczyna-ktora-sprzedaje-swoje-dziewictwo-na-aukcji-Po-raz-drugi,galeriazdjecie.html )

[

Obraz

W najbliższym czasie na świecie pojawią się klony słynnych ludzi? ]( http://niewiarygodne.pl/kat,1031979,title,Odwazna-zapowiedz-W-najblizszym-czasie-na-swiecie-pojawia-sie-klony-slynnych-ludzi,wid,16247566,wiadomosc.html )

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)