Trwa ładowanie...
31-12-2014 14:15

Ciąża mocno wpływa na mężczyzn. Ich hormony szaleją

Ciąża mocno wpływa na mężczyzn. Ich hormony szalejąŹródło: 123RF.COM
d2rofib
d2rofib

Wiadomość o ciąży jest jedną z najważniejszych chwil w życiu kobiety. Często zapomina się jednak o tym, jak wielkie przeżycie stanowi dla mężczyzny, który zaczyna oczekiwać narodzin potomstwa. Ta przełomowa informacja to dopiero początek.

Dla większości mężczyzn ciąża partnerki to prawdziwy rollercoaster. Panowie często tak bardzo przeżywają tę przejażdżkę, że zaczynają im się udzielać nawet objawy, które są charakterystyczne dla kobiet w ciąży. Taki stan rzeczy to przede wszystkim zasługa szalejących hormonów.

O tym, że u mężczyzn mogą pojawiać się symptomy charakterystyczne dla kobiet, które spodziewają się narodzin dziecka, wiadomo nie od dziś. Panowie, którzy oczekują przyjścia na świat upragnionego syna bądź córki, mogą cierpieć z powodu porannych mdłości, przybierać na wadze, a nawet miewać nietypowe zachcianki kulinarne. W 2012 r. głośno było o pochodzącym z Wielkiej Brytanii mężczyźnie, który tak bardzo przeżywał ciążę partnerki, że zaczął przeżywać niemal dokładnie to samo, co ona. Poranne mdłości stały się dla niego chlebem powszednim, dokuczały mu uderzenia gorąca, a co dziwniejsze, zaokrąglać zaczął się także jego brzuch. Mike Dowdall w krótkim czasie przybrał na wadze 13 kilogramów. Jego dziewczyna początkowo myślała, że jej partner symuluje i po prostu sobie z niej żartuje. Ale po wizycie u specjalisty okazało się, że Mike jest jednym z tych facetów, którzy odczuwają te same dolegliwości, co ich ciężarne partnerki.

Wymienione symptomy, które pojawiły się u Mike'a, były efektem... ciąży fantomowej, która występuje u mężczyzn, których partnerki oczekują dziecka. Naukowcy określają go mianem syndromu kuwady. Co powoduje, że przyszły tata nagle zaczyna czuć się tak, jakby sam był w ciąży? Decydujące okazują się hormony. Nawet jeśli u mężczyzn spodziewających się potomstwa nie pojawiają się tak wyraźne objawy somatyczne, często i tak dochodzi do prawdziwej burzy hormonów. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan przeprowadzili właśnie jedne z najbardziej szczegółowych badań zgłębiających tę kwestię. Pokazują one, co podczas ciąży partnerki dzieje się z gospodarką hormonalną mężczyzny.

d2rofib

Amerykańscy specjaliści stwierdzili, że nawet u panów, którzy nie narzekają na poranne mdłości czy problemy ze snem, hormony zaczynają harcować. Zaznaczyli oni, że perspektywa ojcostwa prowadzi do prawdziwej rewolucji w tym zakresie. Podczas prowadzonych badań eksperci uważnie przyjrzeli się 29 parom, badając u nich poziom poszczególnych hormonów.

Pod lupę wzięto testosteron, kortyzol, progesteron oraz estradiol. W przypadku pań poziom wszystkich tych związków chemicznych gwałtownie wzrósł. Tymczasem u mężczyzn odnotowano spadek poziomu testosteronu oraz estradiolu, a pozostałe dwa pozostały na niezmienionym poziomie.

- Już wcześniejsze badania pokazały, że poziom hormonów zmienia się, gdy zostają oni ojcami. Ale nasze badania ujawniły, że te zmiany mogą rozpocząć się wcześniej, w czasie przygotowywania się do ojcostwa - powiedziała cytowana przez "Daily Mail" doktor Robin Edelstein z Uniwersytetu Michigan, wskazując, że to największa do tej pory analiza gospodarki hormonalnej u mężczyzn, którzy spodziewają się potomstwa. - Nie wiemy jeszcze dokładnie, dlaczego męskie hormony się zmieniają. Te przeobrażenia mogą być powiązane z psychologicznymi wariacjami, których doświadczają mężczyźni, gdy przygotowują się do roli ojca.

Według naukowców, powyższe przekształcenia mają bardzo istotny charakter. Pomagają bowiem mężczyznom nawiązać głęboką więź z nowymi członkami rodziny. Dodatkowo pozwalają im zachować zimną krew w wielu sytuacjach i przygotować się do nowych obowiązków. Dzięki temu przestają się oni czuć zagubieni. Dodatkowo spadek testosteronu powoduje, że stają się mniej agresywni, a bardziej troskliwi. Co ciekawe, według badaczy poziom poszczególnych hormonów u panów podczas ciąży partnerki może też decydować o ich wierności.

Wyniki badań amerykańskich naukowców, pokazujące, jak poważna jest transformacja, jaką przechodzą mężczyźni przygotowujący się do roli ojca, zostały opublikowane w czasopiśmie American Journal of Human Biology.

d2rofib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rofib