Ciemna strona picia ciemnego piwa
Dlaczego miłość jest słodka, a porażka gorzka? Naukowcy właśnie odkryli silny związek między smakiem, a zachowaniem.
Z jednej strony sytuacje w życiu przywołują nam odczuwanie różnych smaków. Z drugiej zaś smaki mogą wpływać na nasze zachowanie. Temu zjawisku przyjrzeli się amerykańscy naukowcy. Przeprowadzone przez nich badania sugerują, że takie trunki jak ciemne piwo czy gin z tonikiem powinny być spożywane ostrożnie i w gronie przyjaciół. Dlaczego? Mogą one przyczynić się do wyrażania myśli i opinii, których później można żałować.
Ciemne piwo i gin z tonikiem charakteryzuje gorzki smak. I to on, a nie obecność alkoholu, sprawia że możemy patrzeć na niektóre sprawy inaczej niż zwykle. Podczas badań naukowcy zauważyli, że osoby które spożywały słodkie napoje lub wodę były łagodniejsze w swych sądach niż ci, co raczyli się napojami gorzkimi.
Ciekawy jest również fakt, że im bardziej konserwatywne ktoś miał poglądy, tym większy wpływ na jego myśli miały kubki smakowe. Naukowcy dalecy są jeszcze od odkrycia związku między naszymi zmysłami, a emocjami. Faktem jednak jest, że na przykład poczucie odrzucenia i brak miłości wywołują uczucie zimna. Odrzucenie wychładza organizm na tyle, że osoby te potrzebują ciepłych napojów.
Pod tym względem badanie może wytłumaczyć dlaczego rosół, gorąca czekolada czy filiżanka zwykłej herbaty jest często podawana osobom zmartwionym bądź cierpiącym z powodu odrzucenia. Okazuje się, że gorący rosół może pomóc w leczeniu złamanego serca. Naukowcy wykazali również, że uczucie niesmaku, jakie towarzyszy nam podczas niesprawiedliwej oceny jest analogiczne ze spożywaniem napoju, którego nie lubimy. Nie bez powodu mówi się więc, że nieprzyjemna sytuacja wywołuje w nas gorzki smak.
Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły, a dotyczy... palaczy. Czerpią oni bowiem mniejszą przyjemność z jedzenia, gdyż mają mniej kubków smakowych i nie są one tak wrażliwe, jak u osób niepalących. Zespół z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach przeprowadził badania smaku u 62 żołnierzy, w tym 28 palaczy. W celu określenia progu smakowego, czyli najmniejszego natężenia bodźca, które wywołuje odczucie smaku, zastosowano
lektrogustometrię - badanie polegające na drażnieniu okolic kubków smakowych prądem elektrycznym o różnym natężeniu.
Jak twierdzi autor badań Pavlidis Pavlos, zaobserwowano znaczące różnice w odczuwaniu smaku przez osoby palące i niepalące. Badanie endoskopowe wykazało ponadto, że u palaczy brodawki grzybowate, na których znajdują się kubki smakowe, są mniej ukrwione i bardziej płaskie.
menonwaves/PFi