Ciemne piwa – właściwości i gatunki
Smakoszy piwa możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to ulubieńcy jasnych, klasycznych piw i najczęściej wybieranych lagerów. Druga grupa lubi eksperymentować i stawia na unikalne doznania smakowe, dlatego szuka piw innych niż wszystkie. Takimi mogą być piwa ciemne, które charakteryzują się bogatym aromatem i wyjątkowym smakiem. Wielu przeciętnych konsumentów piwa szybko zraża się do ciemnych piw, sądząc, że to trunek dla wytrawnych piwoszy – mocny i o intensywnym aromacie. Dlatego warto wiedzieć, że ciemne piwa mają bardzo szerokie spektrum smakowe i znajdziemy między nimi sporo różnic.
09.12.2019 | aktual.: 10.12.2019 10:29
Rodzaje piw – podstawowa klasyfikacja gatunków
Można wyróżnić wiele gatunków piw, jednak do najważniejszych zaliczamy takie rodzaje takie jak:
• lagery – mają orzeźwiający smak z wyczuwalnym aromatem owoców. Do produkcji tego piwa stosowane są drożdże typu lager (Saccharomyces pastorianus), które fermentują w niskich temperaturach. Lager to ogólne pojęcie oznaczające grupę piw dolnej fermentacji, zarówno jasnych, jak i ciemnych;
• portery – to najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny z gatunków piw ciemnych. To często mocniejszy trunek (często nawet do 12% alkoholu), o barwie od rubinowej do czarnej. Wyróżnia się wyraźnym smakiem i aromatem. Ten styl wywodzi się z Anglii. Angielski porter (określany też jako Brown Porter) jest warzony od XVIII wieku. Początkowo było to piwo górnej fermentacji wytwarzane z ciemnego słodu;
• pszeniczne – to piwa długo dojrzewające o charakterystycznym osadzie, które bardzo dobrze gaszą pragnienie w letnie dni – może właśnie dlatego coraz częściej browary decydują się na jego produkcję. Można wykryć w nim posmak śliwki, jabłka czy banana. Jego treściwość określana jest przez specjalistów jako średnia lub niska. Warto zwrócić uwagę na to, że piwo pszeniczne wykazuje charakterystyczną kwaskowatość;
• ALE – do warzenia piw z rodziny ALE używane są drożdże pracujące w wyższych temperaturach, a w trakcie fermentacji unoszą się one na powierzchni cieczy. Gatunek ma bogaty, owocowy smak i charakterystyczny aromat. Do piw górnej fermentacji zaliczamy ciemne rodzaje tego trunku;
• stout – jest to ciemne piwo górnej fermentacji z rodziny ALE. Wytwarza się go z mocno uprażonego słodu jęczmiennego. Charakteryzuje się wysoką zawartością chmielu oraz silną goryczką. Stout ma wiele rodzajów, które potrafią bardzo różnić się smakiem.
Ciemne piwa – jak smakują i czym się charakteryzują?
Początków produkcji ciemnego piwa można szukać już w czasach starożytnych – Babilończycy dosładzali je syropem z daktyli i innych owoców. Specyficzny kolor piwa zapewnia użycie ciemnych słodów do ich produkcji. Smakosze tego gatunku najczęściej wspominają o wyraźnych nutach kawy, karmelu czy czekolady. Jest to bardzo specyficzny rodzaj piwa, który wykazuje wiele aromatów i wyjątkowo bogaty smak.
Ten trunek jest jednym z najdłużej dojrzewających piw. Zawiera od 3% alkoholu, a w przypadku mocniejszych gatunków nawet do 12%.
Jak smakuje dobre ciemne piwo? Gama smakowa sięga od bardzo gorzkich po wyjątkowo słodkie. Często jednak kojarzy się przede wszystkim ze słodkimi piwami o aromacie czekolady.
Główną zaletą ciemnego piwa jest zdecydowanie jego smak, który uzyskuje się przez stosowanie specjalnych drożdży i słodów. Oprócz tego picie ciemnego piwa wzbogaca nasz organizm w witaminy i minerały.
Jak podawać i pić ciemne piwo?
Na wysoką ocenę ciemnych piw wpływa nie tylko smak czy gęsta piana. Ważnym aspektem jest odpowiednia prezentacja, czyli dobrze dobrana szklanka oraz temperatura podawania alkoholu.
Co należy wziąć pod uwagę i w czym pić ciemne piwa? W pubach najczęściej możemy spotkać tradycyjne kufle. Nadają się one do każdego rodzaju piwa, jednak niektóre gatunki idealnie pasują do określonego rodzaju szkła. Ciemne piwa ze względu na swoją piękną, wyrazistą barwę dobrze prezentują się np. w kielichu na wysokiej nóżce przypominającym tulipan. Rozszerzające się ku górze naczynie pięknie eksponuje gęstą pianę. Do ciemnego piwa idealnie pasuje także szkło nazywane Irish Imperial Pint lub Stout, w których wyraźna, gęsta piana na 2-3 palce prezentuje się jeszcze okazalej.
Dobre ciemne piwo powinno być podawane w temperaturze pokojowej, aby dodatkowo podkreślić walory smakowe. Można pić je także chłodniejsze, mniej więcej o temperaturze 8-10oC, ale należy pamiętać o tym, aby do schładzania napoju nigdy nie stosować kostek lodu.
Ciemne piwo idealnie sprawdza się przy eleganckich kolacjach, jako towarzystwo dla dań bogatych w głębokie smaki, np. z dziczyzny lub steków. Dobrym połączeniem może okazać się również deska serów i wędlin oraz inne przekąski do piwa, które jednak nie muszą być słone – ciemne piwa pasują także idealnie do słodkich ciast czy deserowej gorzkiej czekolady.