Trwa ładowanie...
04-06-2013 11:13

Co 13 osoba ma stopy jak szympans

Co 13 osoba ma stopy jak szympansŹródło: 123RF
dfbwrdu
dfbwrdu

Co najmniej jedna na 13 osób ma stopy lepiej niż inni przystosowane do wspinania się na drzewa - informuje "New Scientist".

Typowa ludzka stopa jest nader sztywna, co pozwala na sprawne poruszanie w pozycji pionowej. Natomiast giętkie, chwytne stopy małp lepiej się sprawdzają przy chodzeniu po drzewach.

Jak, jednak wykazali Jeremy DeSilva i Simone Gill z Uniwersytetu Bostońskiego (USA), stopy podobne do małpich ma co 13 osoba. Naukowcy poprosili 400 dorosłych, aby przespacerowali się boso po Bostońskim Muzeum Nauki. Filmując stopy ochotników, badacze zaobserwowali zwiększona giętkość środkowej części stopy u 8 proc. badanych.

Także Robin Huw Crompton z Uniwersytetu Liverpoolskiego przeprowadził podobne badania - jego zdaniem "małpie" stopy występują nawet częściej niż by wynikało z eksperymentu w bostońskim muzeum.

dfbwrdu

U większości ludzi stopa nie zgina się w stawach śródstopia, ponieważ więzadła są zbyt sztywne. Wystarczy jednak, aby więzadła były miększe, aby stopa się zginała. Choć efekt ten widać na zdjęciach filmowych, nie zauważają go sami chodzący - zresztą ich chód także nie różni się od zwykłego.

Zdaniem DeSilvy zbytnia elastyczność zmniejsza efektywność chodu. Naukowiec ma zamiar sprawdzić swoją hipotezę przy okazji następnego eksperymentu. (PAP)

pmw/agt/Ijuh

dfbwrdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfbwrdu