Trwa ładowanie...

Co czyni głos atrakcyjnym?

Share
Co czyni głos atrakcyjnym?Źródło: Thinkstock
d3oboeq

Dlaczego głos niektórych osób wydaje się idealny do radia, a inne głosy drażnią? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z University of California.

Grant McGuire z University of California postanowił sprawdzić, jakie cechy dźwięku sprawiają, że głos brzmi atrakcyjnie.

Podczas badania poprosił uczestników o przesłuchanie nagrań, które zarejestrowały głosy 60 osób. Następnie mieli za zadanie ocenić czy brzmią atrakcyjnie. Następnie McGuire zanalizował właściwości akustyczne tych głosów.

[

]( #opinions )

d3oboeq

"Większość mężczyzn i kobiet zgadzała się co do atrakcyjności głosów damskich i męskich" - powiedział McGuire.

Jego badanie zostało przeprowadzone jedynie wśród osób z Kalifornii. Nie określił on dokładnej definicji atrakcyjności, pozostawiając uczestnikom wolność. Na podstawie wyników McGuire określił trzy cechy, które sprawiają, że głos brzmi atrakcyjnie.

Po pierwsze z badania wynika, że im bardziej "kalifornijsko" brzmiały głosy tym bardziej podobały się uczestnikom. Być może więc lubimy, kiedy głos brzmi podobnie do dialektu, którym się posługujemy. Ponadto nie lubimy głosów, które przypominają skrzypienie.

"Jeśli nie chcesz wydawać skrzypiących odgłosów, nie pij za dużo alkoholu i nie pal" - ostrzega McGuire.

Naukowcy odkryli również związek pomiędzy rozmiarem męskiej krtani, dystansem pomiędzy wiązadłami głosowymi i ustami, a atrakcyjnością męskiego głosu. Dłuższa krtań powoduje inną dźwięczność w głosie, która jest uważana za atrakcyjniejszą.

(PAP)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3oboeq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oboeq
d3oboeq