Trwa ładowanie...

Co możesz zyskać, płacąc kartą płatniczą zamiast gotówki

Share
Co możesz zyskać, płacąc kartą płatniczą zamiast gotówki
Źródło: Shutterstock.com
d3ancte

Era wypchanych bilonem portfeli powoli dobiega końca. Polacy, mimo że zarabiają coraz więcej, noszą przy sobie zdecydowanie mniejszą ilość gotówki. Najzwyczajniej w świecie staje się to coraz mniej potrzebne. Oczywiście wciąż znajdziemy miejsca, w których płacić możemy tylko gotówką, ale tego typu przybytki odchodzą do lamusa i wkrótce będziemy traktować je jak skansen lub co najmniej atrakcję turystyczną.

Zapewne nasi użytkownicy w średnim wieku pamiętają jeszcze czasy, kiedy koniecznym warunkiem wypłaty gotówki była otwarta placówka banku lub poczty, a każdy wakacyjny wyjazd wiązał się z koniecznością trzymania w portfelu znacznych pieniędzy w lokalnej walucie. Dziś, całe szczęście, te niedogodności mamy już za sobą, a transakcji możemy dokonywać już nie tylko płacąc kartą w sklepie, czy u fryzjera, ale przede wszystkim robiąc bezpieczne zakupy przez Internet - za pomocą komputera, czy coraz częściej smartfona.

d3ancte

Po pierwsze - bezpieczeństwo

Najpopularniejszą formą zakupów online wciąż pozostaje przelew bankowy lub dostawa za pobraniem gotówki. Niestety większość naszych rodaków nie zdaje sobie sprawy, że za internetowe zakupy możemy zapłacić kartą, co wiąże się z wieloma korzyściami.

Popularność zakupów internetowych wśród polskich konsumentów stale rośnie. Jednak wielu z nich nie korzysta z kart podczas płatności dokonywanych online, często nie zdając sobie sprawy z tego, że w Internecie można płacić wszystkimi kartami Visa, także debetowymi wydanymi do rachunku bankowego. Płatność kartą zapewnia bezpieczeństwo i komfort transakcji, m.in. dzięki usłudze chargeback, pozwalającej odzyskać pieniądze w wypadku nieotrzymania zamówionego towaru lub niewykonania usługi opłaconych kartą.

Po drugie - dostęp

Nie da się ukryć, że płatność kartą jest zwyczajnie wygodna. Nie musimy przejmować się liczbą banknotów w portfelu i martwić się, że na coś może nam nie wystarczyć pieniędzy. Szczególnie, kiedy w pobliżu brak bankomatu, a potrzeba jest naprawdę paląca. Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas pobytu na wakacjach jesteśmy zmuszeni zmienić hotel, wykupić drogie leki w aptece czy przebookować bilet lotniczy, dopłacając sporą sumę. Pusty portfel może się okazać się w takich momentach naprawdę ogromnym problemem. Znika on jednak, kiedy w środku znajduje się karta płatnicza, a na niej potrzebne nam środki. A warto być przygotowanym na każde, nawet równie nieprzewidziane okoliczności.

Po trzecie - czas

Dziś wszystko dzieje się szybko. Nierzadko nasze plany zmieniają się z minuty na minutę, a my musimy dostosować się do nowych okoliczności. Płatności kartą są szybkie - zazwyczaj zajmują kilkanaście sekund. To naprawdę spora oszczędność czasu, a jak wiadomo - czas to pieniądz. I to czasem niemały. Posłużmy się kolejnym przykładem. Wypadła nam podróż do innego miasta, a po wyjściu z pracy nie mamy czasu, żeby udać się na dworzec i kupić bilet, a wiemy, że do domu dotrzemy najwcześniej za trzy godziny. Możemy w szybki sposób kupić bilet przez telefon i np. załapać się na ofertę promocyjną, która za trzy godziny byłaby już niedostępna. Zresztą, Ty czytasz ten tekst, a kto wie, czy w tej oto chwili, ktoś właśnie nie wykupuje ci ostatniego biletu na koncert Joe Satrianiego...

Artykuł powstał przy współpracy z organizacją Visa Europe.

d3ancte

Podziel się opinią

Share
d3ancte
d3ancte