MilitariaCo musisz wiedzieć o mobilizacji?

Co musisz wiedzieć o mobilizacji?

Ostatni obowiązkowy pobór do wojska odbył się w 2008 roku. Likwidację zasadniczej służby wojskowej dla wszystkich młodych mężczyzn uzasadniano przede wszystkim, koniecznością skupienia się na armii zawodowej - argumentowano, że w nowoczesnym świecie to właśnie poziom armii zawodowej stanowi o potencjale obronnym danego państwa.

Co musisz wiedzieć o mobilizacji?
Źródło zdjęć: © SPL/East News

14.03.2014 | aktual.: 14.03.2014 15:13

Tym niemniej likwidacja poboru sprawiła, że ci, którzy uniknęli wzięcia "w kamasze", nie mają zielonego pojęcia o wojsku, a często nawet nie mieli w rękach broni (nie mówiąc już o strzelaniu). A brak przeszkolenia wojskowego wcale nie wyklucza wcielenia do armii w ramach powszechnej mobilizacji. Zatem co nas może czekać?

Kryteria mobilizacji

Jeśli masz powyżej 18 lat, ale jeszcze nie przekroczyłeś lat 50 (60, jeśli masz stopień oficerski lub podoficerski), możesz zostać zmobilizowany. Żołnierze rezerwy w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub wojny automatycznie przechodzą do służby czynnej. Szczegóły zaciągu określa Minister Obrony Narodowej. Niezdatność do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia może stwierdzić jedynie wojskowa komisja lekarska - wtedy należy zgłosić się do miejscowej komendy uzupełnień. Oczywiście nie dotyczy to osób trwale uznanych za niezdolnych do służby wojskowej. Na front nie pójdą także posłowie, senatorowie i radni, a także osoby zajmujące stanowiska kluczowe dla bezpieczeństwa państwa (np. w spółkach skarbu państwa). Do wojska nie są wcielani również funkcjonariusze policji, Służby Więziennej itd. Duchowni, słuchacze seminariów oraz zakonnicy mogą pełnić jedynie funkcję kapelanów oraz służyć w jednostkach sanitarnych i obronie cywilnej.

Bezpłatny urlop na froncie

Pracodawca nie może zwolnić cię ze stanowiska. Nie masz tego przywileju, jeśli w twojej umowie zapisano możliwość rozwiązania jej bez okresu wypowiedzenia z twojej winy. Umowa o pracę na czas określony wygasa samoistnie. Dopóki jesteś zmobilizowany, nie można również zwolnić twojej żony - chyba że z jej winy lub w przypadku upadłości bądź likwidacji firmy.

Warunki finansowe

Od momentu mobilizacji wojsko ma obowiązek zapewnić ci wikt i opierunek, a także wypłacać żołd - aktualnie maksymalna stawka wypłacana podczas ćwiczeń wynosi 150 zł, lepiej na nią nie licz. Jeśli zostaniesz uznany za tzw. jedynego żywiciela rodziny, możesz uzyskać dodatkowy zasiłek w kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie danych z grudnia roku poprzedniego - oczywiście, jeśli zarobki członków rodziny, wobec których masz obowiązek utrzymania, nie przekroczą odpowiedniej kwoty. Ta natomiast jest śmiesznie niska - wystarczy, by twoja żona, dzieci i rodzice mieli łączny dochód powyżej płacy minimalnej.

Kredyt na koszt państwa?

Jeśli jesteś jedynym żywicielem rodziny, na twój wniosek stosowny organ może rozpatrzyć pokrycie bieżących opłat mieszkaniowych (np. czynszu), a nawet zawieszenie spłaty kredytu czy pożyczki (o ile w umowie z bankiem są stosowne zapisy).

Odpowiedzialność karna

Jeśli mimo otrzymania karty mobilizacyjnej nie stawisz się w określonym terminie i miejscu, podlegasz karze pozbawienia wolności w wymiarze od dwóch lat wzwyż. Lepiej zatem dokładnie przeczytać dane na karcie i wyjechać do punktu mobilizacyjnego z dużym zapasem czasu. Jeśli nagminnie nie zgłaszasz się, wprowadzasz w błąd właściwe organy itp. a także umyślnie wyjeżdżasz za granicę mimo mobilizacji, możesz trafić za kratki na co najmniej 5 lat. To samo spotka cię, jeśli "pomożesz" swojemu koledze w oszukaniu wojskowej komisji lekarskiej, np. powodując u niego dyskwalifikującą kontuzję.

Na koniec dodajmy, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i faktu, że dla większości zmobilizowanych zderzenie z wojskową i wojenną rzeczywistością byłoby niezwykle brutalne. Jeden z "dowcipnych" polityków SLD pozwolił sobie nawet na żarty, że osoby bez przygotowania strzeleckiego powinny sobie potrenować triatlon. Pomijając, że chyba chodziło o biathlon, w pełni rozumiemy dobry humor polityka - wszak posłom mobilizacja nie grozi.

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3938)