Trwa ładowanie...
Męskie sprawy

Co najczęściej gubią Polacy?

Share
Co najczęściej gubią Polacy?
Źródło: 123RF
d2jje6n

Jak wynika z najnowszych badań*, ponad połowa Polaków przyznaje, że przynajmniej raz w życiu zgubiła jakiś drobny przedmiot osobistego użytku. Aż 1/4 badanych zgubiła klucze, nieco mniejsza część portfele i okulary, a 10 procent ankietowanych przyznaje się do zgubienia telefonu komórkowego lub dokumentów.

Polacy na potęgę gubią telefony, klucze i dokumenty. Tyko w 2014 roku do magazynu trafiło ponad 3 tys. kompletów dokumentów oraz blisko 2 tys. rzeczy osobistych, z czego ponad 300 to telefony komórkowe. Wśród rzeczy zgubionych, znajdują się także rowery, a obecnie także znaczna ilość czapek i szalików - mówi Beata Kamińska, główny specjalista w Biurze Rzeczy Znalezionych Urzędu m. st. Warszawa. Szczególnie dużo rzeczy Polacy zostawiają w środkach komunikacji miejskiej, na przykład w autobusie i metrze - dodaje.

* Codzienne roztargnienie*

d2jje6n

Życie w pośpiechu sprzyja roztargnieniu. Natłok domowych obowiązków, chaos organizacyjny, brak planu dnia, trudne spotkania biznesowe oraz zakupy, osłabiają naszą koncentrację i odwracają uwagę od pilnowania drobnych rzeczy. Na ich zgubienie jesteśmy narażeni niemal wszędzie. Możemy je zostawić na półce sklepowej, w przymierzalni, na stoliku w restauracji czy na przykład w bibliotece i w banku.

Jak temu zapobiec?

Na co dzień warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze klucze w domu zawsze starajmy się odkładać w to samo miejsce. Dobrym miejscem jest wieszak tuż przy drzwiach wejściowych. Sposób na zabezpieczenie kluczy w torebce to zamocowanie do nich specjalnej sprężyny. Dzięki niej klucze pozostaną zawsze w naszym zasięgu. Telefon także powinien mieć swoje miejsce. Odkładajmy go do tej samej kieszeni, nie nośmy w ręku, a w domu niech zawsze leży w tym samym punkcie, na przykład na stoliku z komputerem lub przy łóżku.

Jedną z najczęściej gubionych rzeczy jest portfel. Zgubienie portfela jest dla nas wyjątkowo nieprzyjemne, a może być także niebezpiecznie, ponieważ jego zawartość to często obok pieniędzy nasze wrażliwe dane - zawarte w dowodzie osobistym i na naszych kartach kredytowych. Aby zadbać o ich (a tym samym i nasze) bezpieczeństwo, warto dobrze przemyśleć miejsce, w jakim go trzymamy. Z korzyścią dla nas samych powinniśmy wyrobić w sobie nawyk sprawdzania za sobą miejsc, które opuszczamy. Odwrócenie się i spojrzenie na siedzenie w autobusie czy taksówce, trwa tylko chwilę, a może oszczędzić nam wielu kłopotów.

d2jje6n

Jak podaje główny specjalista w Biurze Rzeczy Znalezionych Urzędu m. st. Warszawa, Beata Kamińska, tylko 3 procent znalezionych rzeczy wraca do swoich właścicieli. Aby zwiększyć to prawdopodobieństwo, warto rzeczy osobiste zabezpieczyć na wypadek zgubienia.

Zobacz także:

*Badania zostały przeprowadzone na zlecenie firmy mySafety

d2jje6n

Podziel się opinią

Share
d2jje6n
d2jje6n