Trwa ładowanie...
papierosy
01-06-2015 14:17

Co trzeci Polak pali papierosy

Co trzeci Polak pali papierosyŹródło: East News
d4jmicb
d4jmicb

W 2014 r. wyroby tytoniowe w Polsce paliło 33 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet - wynika z Eurobarometru. Łącznie papierosy i inne wyroby pali 28 proc. Polaków, a w 2012 r. było to 32 proc. W całej UE pali 26 proc. Europejczyków, o 2 pkt. mniej niż 2 lata temu. W UE w porównaniu z 2012 r. największy spadek – o 4 punkty procentowe – odnotowano wśród młodych ludzi, tj. w kategorii wiekowej 15-24 lata, w której odsetek palaczy spadł z 29 do 25 proc.

Nadal utrzymują się istotne różnice między poszczególnymi państwami członkowskimi: najniższe wskaźniki odnotowuje się w Szwecji (11 proc.) i Finlandii (19 proc.), podczas gdy najwyższe w Grecji (38 proc.) i Bułgarii (35 proc.). W niedzielę przypada Światowy Dzień bez Tytoniu. Jak podaje Komisja Europejska, "palenie tytoniu jest główną możliwą do uniknięcia przyczyną śmierci w UE. Co roku zabija ok. 700 tys. osób".

Średnio europejski palacz wypala 14,2 papierosa dziennie, przy czym więcej wypalają mężczyźni niż kobiety (15,6 do 12,9) - wynika z badania Eurobarometru. "Większość palaczy (77 proc.) pali od 6 do 20 papierosów dziennie. Niemal co dziesiąty (8 proc.) pali 21 lub więcej papierosów dziennie" - napisano w raporcie. Najwięcej w ciągu dnia wypalają Austriacy (19,8) oraz Grecy i Cypryjczycy (po 19,5 papierosa), a najmniej palą szwedzcy palacze: 9,9 papierosa dziennie. Dla porównania w Polsce palacz wypala średnio 15,6 papierosa dziennie. Przeciętny Europejczyk zaczyna palić regularnie, czyli choć raz w tygodniu, w wieku mniej więcej 17 i pół roku, przy czym mężczyźni zaczynają palić średnio rok przed kobietami. "Blisko co piąty zaczął regularnie palić w wieku mniej niż 15 lat (19 proc.), a większość (53 proc.) zaczęła między 15. a 18. rokiem życia" - napisano w raporcie. 22 proc. palaczy regularnie zaczęło palić między 19. a 25. rokiem życia, a 4 proc. po 26. urodzinach. Najwcześniej, przed 17. urodzinami,
zaczynają palić Hiszpanie, Duńczycy, Portugalczycy i Brytyjczycy, a najpóźniej, bo mając skończone 19 lat, po papierosa sięga przeciętny Grek, Litwin, Estończyk i Cypryjczyk. W Polsce palacz zaczął regularnie palić średnio w wieku prawie 19 lat.

Jak podaje KE, większość palaczy próbowała rzucić palenie, ale udaje się to jedynie co piątemu. Najczęściej przestać palić próbują Holendrzy (86 proc.) i Duńczycy (81 proc.), a najmniejszą chęć rozstania się z nałogiem wykazali Portugalczycy (32 proc.) i Bułgarzy (37 proc.). 12 proc. Europejczyków próbowało e-papierosów, podczas gdy w 2012 r. deklarowało to 7 proc. badanych. "67 proc. osób, które spróbowały e-papierosów, chciało w ten sposób ograniczyć bądź rzucić palenie. Jednakże tylko 14 proc. użytkowników e-papierosów już nie wróciło do palenia, co dowodzi, że nie jest to zbyt skuteczny sposób rzucania nałogu" - napisano w komunikacie Komisji Europejskiej. E-papierosy są popularne przede wszystkim wśród młodzieży do 24. roku życia.

d4jmicb

Kraje UE różnią się także pod względem palenia w barach czy restauracjach. 83 proc. Czechów i Greków podczas wizyty w barze miało do czynienia z dymem tytoniowym, podczas gdy w Szwecji było to tylko 2 proc., a w Irlandii i Wielkiej Brytanii - 5 proc. ankietowanych. Od maja 2016 r. zacznie obowiązywać przyjęta w ubiegłym roku dyrektywa, która m.in. zakazuje stosowania charakterystycznych aromatów i wprowadza mieszane ostrzeżenia zdrowotne (składające się z obrazka i tekstu) zajmujące 65 proc. przedniej i tylnej części opakowania papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów. Przepisy te zakazują także umieszczania na wyrobach tytoniowych jakichkolwiek elementów promocyjnych i wprowadzających w błąd oraz ustanawiają ogólnounijny system identyfikowania wyrobów, który ma na celu zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi.

W sondażu przeprowadzonym pod koniec 2014 r. wzięło udział łącznie 27,8 tys. Europejczyków.

Z Brukseli Filip Dutkowski

d4jmicb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jmicb