Trwa ładowanie...

Co w Twoim domu może zmienić suszarka z pompą ciepła?

W dzisiejszych czasach w wielu codziennych czynnościach mogą pomóc nam technologia i nowoczesne sprzęty. Przez automatyzację niektóre uciążliwe prace stały się znacznie bardziej znośne – przykładem może być zmywanie naczyń za pomocą zmywarki czy suszenie prania suszarką automatyczną. Dzisiaj zajmiemy się właśnie suszarkami do prania. Czym jest suszarka do prania z pompą ciepła i jakie korzyści będzie miał jej każdy użytkownik? Za chwilę odpowiemy na to pytanie, więc zapraszamy do czytania!

Materiał partnera
 Źródło: materiały partnera
d3t9n8m
d3t9n8m

Czym jest suszarka automatyczna?

Suszarka do prania z pompą ciepła czy bardziej klasyczna suszarka wywiewowa to urządzenia, które są w stanie wiele ułatwić nam w codziennym życiu. Ich używanie jest proste i przyjemne – w jaki sposób działają te urządzenia?

Suszarki do prania są konstrukcyjnie podobne do pralek – dla niewprawnego oka ich wygląd może się praktycznie nie różnić. Wszystkie działają w oparciu o gorące powietrze, które jest wtłaczane do bębna. W suszarkach do prania bęben obraca się, podobnie jak ma to miejsce w pralkach, a para jest w stanie dokładnie wysuszyć każdy zakamarek naszej odzieży. Warto nadmienić w tym miejscu, że suszarki do prania nie tylko suszą ubrania, ale także nadają im miękkość, co znacznie przekłada się później na komfort noszenia.

Chociaż suszarki do prania działają w oparciu o podobny mechanizm, to każdy z ich typów robi to w nieco inny sposób. Wtłoczenie gorącego powietrza to nie wszystko – po skończonej sesji suszenia musi się ono jeszcze wydostać z suszarki. W jaki sposób radzą sobie z tym różne typy tych urządzeń?

Suszarki do prania – jakie są ich typy?

Na rynku znajdziemy najczęściej trzy typy suszarek do prania. Jak to zwykle bywa, nie ma urządzeń idealnych i każdy z nich ma swoje wady i zalety. Na jakie typy dzielimy te urządzenia? Są to:

  • suszarki wywiewowe (ewakuacyjne) – to zupełnie podstawowy typ suszarek na pranie, który opiera się na bardzo prostym działaniu. Po skończonej sesji suszenia prania gorące powietrze jest wywiewane z wnętrza urządzenia. Oczywiście, jak łatwo się domyślić, wymusza to na użytkowniku konieczność podłączenia suszarki tego typu do systemu wentylacji. Z drugiej strony takie rozwiązanie pomaga zachować ceny tego typu suszarek na niewielkim poziomie;
  • suszarki kondensacyjne – ten typ suszarek jest znacznie bardziej zaawansowany technologicznie niż klasyczne suszarki wywiewowe. Ich działanie opiera się na zjawisku kondensacji, czyli skraplaniu cieczy. Po skończonej sesji gorąca para wodna jest schładzana, dzięki czemu może zmienić swój stan skupienia na ciecz. Woda jest następnie odprowadzana z wnętrza suszarki do specjalnego pojemnika, który po każdym skończonym suszeniu można opróżnić;
  • suszarka do prania z pompą ciepła – to najbardziej zaawansowany technologicznie i przy okazji najbardziej ekonomiczny model suszarki do prania. W porównaniu do dwóch pozostałych typów suszarka do prania z pompą ciepła najbardziej różni się nie tym, co robi z parą po skończonym suszeniu, ale przede wszystkim tym, w jaki sposób ogrzewa powietrze niezbędne do jej prawidłowego działania. W jaki sposób działają te urządzenia?
d3t9n8m

Czym jest suszarka do prania z pompą ciepła?

Suszarka do prania z pompą ciepła jest najbardziej ekologicznym sposobem na suszenie prania. Wynika to z zastosowania pompy ciepła, czyli urządzenia pozwalającego na odzysk energii cieplnej z otoczenia. Pompy ciepła są na tyle efektywne, że używa się ich nawet do ogrzewania domów. Rozwiązanie zastosowane w suszarkach jest oczywiście mniejsze i taka pompa nie nadawałaby się do ogrzania domu, jednak z powodzeniem wystarczy, żeby wysuszyć nasze pranie.

Jak działa pompa ciepła? Zasadę jej działania można porównać do lodówki, która działa... na odwrót. Lodówka wypuszcza ze swojego wnętrza ciepło, żeby odpowiednio schłodzić zgromadzoną w niej żywność. Pompa ciepła odzyskuje energię cieplną z otoczenia i wypuszcza z wnętrza domu czy suszarki chłodne powietrze. To rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla natury, ale także dla portfela – suszarka do prania z pompą ciepła pobiera mniej prądu w celu prawidłowego rozgrzania powietrza, niż ma to miejsce w innych typach suszarek.

Suszarka do prania z pompą ciepła – jakie daje korzyści dla użytkownika?

Podstawową korzyścią wynikającą z użycia suszarki do prania z pompą ciepła jest oczywiście ta sama zaleta, jaka wynika z użycia suszarek innego typu. Użycie suszarki eliminuje z naszego życia konieczność rozstawiania suszarek stojących czy rozwieszania sznurków w całym mieszkaniu i mozolnego wieszania na nich prania. To bardzo duża zaleta, nie tylko dla wygodnych – właściwe umiejscowienie i rozwieszenie mokrego prania może stanowić spory kłopot dla tych, którzy w swoich mieszkaniach nie dysponują zbyt dużym metrażem.

Jeśli chodzi natomiast o zalety suszarki do prania z pompą ciepła, jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, tak jak zdążyliśmy już wspomnieć, jest to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Użycie suszarek z pompą ciepła nie wymaga tak dużych nakładów energii, co użycie klasycznej suszarki wywiewowej czy kondensacyjnej.

d3t9n8m

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że suszarki z pompą ciepła także bazują na kondensacji – nie jest konieczne podłączanie ich do systemów wentylacyjnych, gdyż po każdej sesji wystarczy jedynie opróżnić zbiornik. To kolejna zaleta dla wielu osób, ponieważ dostosowanie wentylacji mogłoby wiązać się z dodatkowym remontem.

Nie można zapominać również o tym, że ze względu na działanie pompy ciepła te suszarki są bardziej delikatne dla prania niż jakikolwiek inny typ. Jeśli dodamy do tego fakt, że niektórzy producenci stosują w nich ciekawe systemy i rozwiązania technologiczne, to zdecydowanie nie będziemy musieli obawiać się o stan naszego prania.

Przykładem może być marka Electrolux i jej model PerfectCare 900 z pompą ciepła (EW9H378SP). Dzięki systemowi DelicateCare suszarka automatycznie dostosuje tempo obrotów bębna do rodzaju i ilości tkaniny tak, żebyśmy nigdy nie musieli martwić się o zniszczenie ubrań podczas suszenia. Dodatkowo system GentleCare dba o to, żeby temperatura suszarki nigdy nie przekroczyła szkodliwego dla ubrań poziomu.

Materiał partnera
d3t9n8m
d3t9n8m