Trwa ładowanie...
01-09-2015 11:13

Compact Laser Weapons System - działko do niszczenia dronów

Compact Laser Weapons System - działko do niszczenia dronówŹródło: boeing.com
d35h0wu
d35h0wu

Boeing poinformował o pomyślnym przebiegu testów specjalnego działka wyspecjalizowanym w niszczeniu dronów. Compact Laser Weapons System to urządzenie, które jest w stanie zniszczyć wrogi obiekt latający w zaledwie kilka sekund bez użycia jakiejkolwiek amunicji.

"Dronowy boom" trwa w najlepsze. Bezzałogowe maszyny są obecnie obowiązkowym wyposażeniem każdej nowoczesnej armii, która chce mieć sprawny wywiad, prowadzić działania rozpoznawcze i bojowe na najwyższym poziomie. Drony robią karierę również w sferze cywilnej, co jest źródłem poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa m. in. lotniczego ruchu pasażerskiego - wystarczy wspomnieć groźną sytuację, która miała niedawno miejsce nad warszawskim Okęciem, kiedy to prywatny dron niemal zderzył się z maszyną Lufthansy.

Wynalazek Boeinga pozwoli uniknąć tego typu sytuacji. Choć broń laserowa nie jest nowością, po raz pierwszy zaprezentowano kompaktowe działko przenośne, do którego obsługi potrzebna jest zaledwie jedna osoba (dwie do transportu). Compact Laser Weapons System od Boeinga składa się z czterech części: urządzenia chłodniczego, baterii, działka laserowego i mechanizmu naprowadzającego. - To cztery pudełka połączone ze sobą w bardzo prosty sposób - mówi David DeYoung z Boeinga. Montaż trwa kilka minut. CLWS może być zarówno instalowane w samolotach, okrętach, jak i stanowić wyposażenie lotnisk i innych obiektów, nad którymi obecność zarówno "amatorskich", jak i szpiegowskich dronów jest niewskazana.

d35h0wu

Łatwość użytkowania i mobilność przenośnego działka stanowi jedną z jego najważniejszych zalet, ale najważniejsza jest jego skuteczność. Compact Laser Weapons System jest wyposażone w system automatycznego wykrywania dronów. Podczas testów udało się zniszczyć cele oddalone o kilkadziesiąt kilometrów - działko wypalało w dronach dziury wiązką laseru. Nie bez znaczenia jest szybkość, z jaką działa urządzenie - wrogi cel jest niszczony maksymalnie w 15 sekund od momentu jego wykrycia. Laser jest niewidzialny i bezgłośny, więc ataki z jego użyciem mogą być prawdziwym zaskoczeniem dla operatora zestrzelonego drona.

Dwukilowatowe działko to na tę chwilę najmniejsza broń laserowa stworzona przez Boeinga. Większym "poprzednikiem" CLWS był High Energy Laser Mobile wypuszczony przez amerykańską firmę w zeszłym roku.

d35h0wu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35h0wu