Trwa ładowanie...

"Córeczki tatusiów" wolą facetów przypominających im ojca

"Córeczki tatusiów" wolą facetów przypominających im ojcaŹródło: Jupiterimages
d2mmz7h
d2mmz7h

Dawny stereotyp okazał się smutną prawdą. Polsko-angielskie badania dowiodły, że "córeczki tatusiów" wolą partnerów przypominających im ojca.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Akademii Nauk prowadzonych we współpracy z profesorami z Uniwersytetu w Durham, kobiety, które w okresie dzieciństwa łączyły bliskie więzy z ojcem wykazują pociąg do mężczyzn, którzy im go przypominają.

Badania przeprowadzono na grupie 49 Polek, a jego wyniki badań opublikowało pismo "Evolution and Human Behaviour".

Jak podaje PAP, do badań wyselekcjonowano jedynie córki pierworodne.

d2mmz7h

W czasie testów psycholodzy dali kobietom do wyboru 15 fotografii nieznanych mężczyzn z zaciemnionymi włosami, uszami, szyją, ramionami i ubraniem, ale za to z wyeksponowanymi podstawowymi rysami twarzy.

Tym samym kobiety nie mogły w swym wyborze kierować się np. fryzurą, czy kolczykiem w uchu. Fotografię wybraną przez każdą z uczestniczek badań porównano następnie z fotografią ich ojców, dokonując pomiarów i porównań nosa, uszu, brwi itd.

Wśród kobiet, które w osobnym kwestionariuszu oceniły swoje dziecięce więzy z ojcem jako szczególnie bliskie, zaobserwowano korelację pomiędzy wyborem potencjalnego seksualnego partnera, a jego podobieństwem do ojca.

d2mmz7h

"Kobiety, które w dzieciństwie miały szczególnie bliską więź uczuciową z ojcem, tzw. córeczki tatusiów, po osiągnięciu dorosłości podświadomie szukają wśród narzeczonych i mężów najważniejszych rysów twarzy ojców" - komentują autorzy pracy.

No cóż panowie. Jak się okazuje, jeżeli przyszło Wam się związać z "córerczką tatusia" to nie będziecie mieli lekkiego życia i na każdym kroku będziecie porównywani do "papy".

Co ciekawe, nie trzeba było długo czekać na damski głos w tej sprawie.

d2mmz7h

Niektóre z pań psychologów już zapowiedziały kontrbadania. Sądzą one, że podobna prawidłowość może występować w przypadku mężczyzn i ich partnerek. Według dr Lyndy Boothroyd wyobrażenie dzieci o tym, co składa się na atrakcyjną twarz jest kształtowane na wczesnym etapie rozwoju przez twarze, które dzieci najczęściej widzą wokół siebie, czyli twarze rodziców.

(PAP) asw/ ls/ jjj/ (WP)serg

d2mmz7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mmz7h