Trwa ładowanie...
25-06-2013 15:42

Cruiser Tank VIII Cromwell. To najważniejszy "polski" czołg II wojny światowej!

Cruiser Tank VIII Cromwell. To najważniejszy "polski" czołg II wojny światowej!Źródło: fotoPAP/Jacek Kaczmarczyk
d3c3cdh

Cruiser Tank VIII Cromwell. To najważniejszy "polski" czołg II wojny światowej! Przeszedł Wisłę? Jak na razie nie. Przemierzył za to większą część Europy i jest już nad Wartą! Do Poznania dotarł jeden z najważniejszych "polskich" czołgów II wojny światowej, przemierzając trasę aż z Lizbony. Teraz w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych troskliwie zajmują się nim specjaliści, którzy przywracają mu świetność sprzed siedemdziesięciu lat.

A27M Cruiser Tank VIII Cromwell to czołg pościgowy produkcji brytyjskiej. Dlaczego więc piszemy o nim jako o "polskim" czołgu? Dlatego, że zapisał świetną kartę w historii polskich działań wojennych aren II wojny światowej - m. in. w latach 1944-1945 stanowił ulubione centrum dowodzenia generała Stanisława Maczka, który nadał mu pieszczotliwą nazwę "Hela".

(fot. fotoPAP/Jacek Kaczmarczyk)

d3c3cdh

To właśnie na "Helach" 1. Dywizja Pancerna generała Maczka zadała Niemcom ciężkie straty podczas bitwy pod Falaise, która okazała się decydującym momentem przełamania niemieckiego oporu w Normandii i otworzyła drogę na linię Sekwany, a następnie Renu. Polska dywizja zniszczyła w tej operacji 55 czołgów, 44 działa polowe, 38 samochodów pancernych i 207 pojazdów.

"Hela" zdała egzamin i do dziś uważana jest za jedno z najbardziej udanych przedsięwzięć tego typu z czasów II wojny światowej. Mimo masy dochodzącej do 28 ton konstrukcja odznaczała się sporą szybkością (64 km/h) i dobrą zwrotnością. Pięcioosobowa załoga mogła ścigać przeciwnika przez około 270 kilometrów drogami lub prawie 130 po trudnym terenie. To naprawdę dobre osiągi!

Biada temu, który znajdzie się w zasięgu działań bojowych tego czołgu. "Hela Cromwell" to pierwsza tego typu konstrukcja na świecie, która została zaopatrzona w działo uniwersalne 75 mm. Choć, jak pisaliśmy wyżej, jej skuteczność i mobilność były bardzo dobre, pojawiały się również głosy, że pod względem jakości opancerzenia (a co za tym idzie i bezpieczeństwa załóg) oraz pracy dział ustępuje popularnemu "Shermanowi".

Egzemplarz "Heli", który trafił do Polski to autentyk z czasów II wojny światowej - został wyprodukowany w sierpniu 1943 roku w Wielkiej Brytanii, która po zakończeniu działań wojennych w Europie przekazała wraz z kilkudziesięcioma innymi jednostkami Portugalii. Zadaniem polskiej ekipy, która zajęła się sprowadzonym z Lizbony egzemplarzem będzie gruntowna renowacja konstrukcji, a także uzupełnieniem jej o silniki i skrzynię biegów, co być może pozwoli przywrócić jej utraconą mobilność. Polska nazwa "Hela" ma trafić na jedną z burt czołgu.

d3c3cdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c3cdh