Ćwiczenia fizyczne wzmacniają pamięć
Ćwiczenia fizyczne wykonywane w okresie czterech godzin po zakończeniu nauki przyczyniają się do lepszego i dokładniejszego zapamiętania materiału – informuje czasopismo „Current Biology”,
06.07.2016 | aktual.: 06.02.2019 12:44
Badacze z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen (Holandia) opracowali strategię służącą wzmocnieniu pamięci. Naukowcy wykazali, że osoby, które angażują się w aktywność fizyczną po przyswojeniu nowych informacji, potem przywołują je z pamięci z większą łatwością i dokładnością. Ważne, by aktywność fizyczna nie nastąpiła od razu po zakończeniu nauki, ale dopiero cztery godziny później.
- To pokazuje, że możemy wzmocnić konsolidację śladów pamięciowych poprzez uprawianie sportu po nauce – mówi jeden z badaczy Guillén Fernández.
W badaniu uczestniczyło 72 ochotników, którzy w ciągu 40 minut uczyli się kojarzenia 90 obrazków z określonymi miejscami. Następnie uczestnicy byli dzieleni na grupy. Część z nich wykonywała ćwiczenia fizyczne zaraz po zakończeniu nauki, część robiła to dopiero cztery godziny później, a pozostali nie podejmowali żadnej aktywności. Ćwiczenia polegały na 35-minutowym treningu interwałowym na rowerze stacjonarnym. Dwie doby później osoby badane poddawano testowi na sprawdzenie pamięci.
Okazało się, że osoby, które zabrały się za ćwiczenia po upływie czterech godzin od zakończenia nauki lepiej pamiętały materiał niż osoby, które ćwiczyły od razu lub w ogóle nie uprawiały sportu. W dodatku u tych osób ślady pamięciowe w rejonie hipokampa były wyraźniej i bardziej precyzyjnie zarysowane.
Przypuszcza się, że wzmocnienie pamięci na skutek ćwiczeń fizycznych jest związane z wytwarzaniem katecholamin (np. dopaminy lub noradrenaliny)
.
Jak podaje portal abcZdrowie.pl, hormony te wpływają również na pozytywny nastrój oraz pomagają walczyć ze stresem.
(PAP)
ooo/ agt/