Trwa ładowanie...
14-05-2012 12:43

Ćwiczenia z mniejszymi ciężarami równie efektywne jak z większymi

Ćwiczenia z mniejszymi ciężarami równie efektywne jak z większymiŹródło: AFP
d2jdngv
d2jdngv

Wykonywanie większej liczby powtórzeń z mniejszymi ciężarkami buduje mięśnie i zwiększa wytrzymałość na równi z ćwiczeniem przy większym obciążeniu - wynika z kanadyjskiego badania opisanego w "Journal of Applied Physiology".

Krytycznym czynnikiem w budowaniu muskulatury jest doprowadzenie się do stanu zmęczenia - uważają badacze z McMaster University w Hamilton, w stanie Ontario. Naukowcy sprawdzili, jak różne kombinacje obciążeń i powtórek wpływały na mięśnie nóg u młodych mężczyzn. Ochotnicy ćwiczyli trzy razy w tygodniu przez 10 tygodni według trzech różnych programów treningowych. W jednym mieli wykonać jedną serię powtórzeń przy obciążeniu stanowiącym 80 proc. maksymalnego obciążenia, w kolejnym - trzy serie przy obciążeniu jak w pierwszym przypadku, a w trzecim - trzy serie przy obciążeniu stanowiącym 30 proc. maksymalnego ciężaru. Seria składała się średnio z 8-12 powtórek dla największych ciężarów i 25-30 powtórek dla mniejszych obciążeń.

"Odkryliśmy, że ciężary, które były dość ciężkie i porównywalnie lżejsze, były równie efektywne w zwiększaniu masy mięśniowej i zwiększaniu wytrzymałości" - powiedział autor badania Cam Mitchell.

Wnioski naukowców obalają popularny pogląd głoszący, że wykorzystywanie dużych obciążeń jest najlepszym sposobem na wzrost masy mięśniowej i siły.

"Wielu dorosłych ma problemy ze stawami, które wykluczają ćwiczenie przy dużych obciążeniach. To badanie pokazuje, że mają wybór i mogą ćwiczyć z lżejszymi i mniej onieśmielającymi ciężarkami i wciąż będą mieć z tego korzyści" - uważa Mitchell. (PAP) mrt/agt/ijuh

d2jdngv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jdngv