Trwa 艂adowanie...
06-06-2012 15:39

Czas kociej apokalipsy

Czas kociej apokalipsy殴r贸d艂o: zdj臋cie producenta
d37ng8m
d37ng8m

M臋skim okiem

* Podobno wojna w Wietnamie by艂a naturaln膮 konsekwencj膮 wynalezienia helikoptera. Je偶eli tak, to uwa偶ajcie: nadchodzi nowy czas apokalipsy, prawdziwy koci Armagedon. Wszystko za spraw膮 dw贸ch domoros艂ych konstruktor贸w z Danii, kt贸rzy postanowili po艂膮czy膰 dwie pasje: modelarstwo i wypychanie zwierz膮t.*

Jakie艣 trzydzie艣ci lat temu na porankach, czyli kinowych seansach dla najm艂odszych obejrze膰 mo偶na by艂o przygody kr贸liczka, kt贸ry mieszka艂 na dachu wie偶owca i przemieszcza艂 si臋 po 艣wiecie za pomoc膮 swoich d艂ugich, nakr臋canych uszu. Trudno powiedzie膰, czy ta bajka mog艂a jako艣 zainspirowa膰 tw贸rc贸w kotokoptera, czy tylko przypadkiem uda艂o im si臋 stworzy膰 podobny projekt. Jedno jest pewne - ich pojazd mo偶e zrewolucjonizowa膰 nasze my艣lenie o awiacji.

Czym jest kotokopter? Najpro艣ciej m贸wi膮c to zdalnie sterowany wypchany kot, kt贸ry unosi si臋 w powietrzu dzi臋ki czterem niezale偶nym 艣mig艂om. "Kad艂ub" maszyny wykonany zosta艂 z doczesnych szcz膮tk贸w kota o imieniu Orville. Po tym jak zwierzak zosta艂 艣miertelnie potr膮cony przez samoch贸d, jego w艂a艣ciciel Bart Jansen przekaza艂 jego zw艂oki zaprzyja藕nionemu arty艣cie-modelarzowi Arienowi Beltmanowi. Ten sprytnie po艂膮czy艂 kota z lataj膮cym mechanizmem. Ca艂o艣膰 jako "praca artystyczna" o nazwie Orvillecopter zosta艂a zaprezentowana na festiwalu KunstRAI w Amsterdamie. Zar贸wno w艂a艣ciciel kota, jak i modelarz zarzekali si臋, 偶e kot ju偶 za 偶ycia marzy艂 o lataniu (imi臋 Orville nosi艂 na cze艣膰 jednego ze s艂ynnych braci Wright).

Cho膰 lataj膮cy kot teoretycznie jest dzie艂em sztuki, to jego zastosowania mog膮 by膰 bardzo szerokie. M贸g艂by na przyk艂ad pos艂u偶y膰 do odstraszania stad miejskich go艂臋bi, albo innych ptak贸w niszcz膮cych rolnicze plantacje. Widok unosz膮cego si臋 na niebie kota m贸g艂by te偶 okaza膰 si臋 skutecznym straszakiem dla myszy i innych gryzoni.

d37ng8m

Kotokopterem powinno si臋 te偶 naszym zdaniem zainteresowa膰 wojsko, bo to idealny pojazd do zada艅 szpiegowskich. U偶ywane obecnie wojskowe bezza艂ogowe drony s膮 bardzo charakterystyczne, a ich pojawienie si臋 zawsze budzi negatywne emocje. Pojawiaj膮 si臋 niewygodne pytania - kto szpieguje, kogo, po co? Tymczasem widok kota - czy to w Europie, czy na bliskim i dalekim Wschodzie - nie powinien raczej nikogo dziwi膰. W ko艅cu kot to kot. A 偶e akurat sobie leci - jego sprawa.

Obawiamy si臋 jedynie, 偶e pr臋dzej czy p贸藕niej w sprawie kotokoptera zainterweniuj膮 obro艅cy praw zwierz膮t. Ich podobne pomys艂y zdecydowanie ma艂o bawi膮. A argument, 偶e lataj膮cy zwierzak by艂 ju偶 martwy i dzi臋ki pomys艂owi swojego w艂a艣ciciela tak naprawd臋 zyska艂 drugie - zupe艂nie nowe 偶ycie, te偶 raczej ich nie przekona.

(manonwaves)/PFi

d37ng8m
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d37ng8m