Trwa ładowanie...
23-01-2015 15:08

Czas na fotoedukację

Czas na fotoedukacjęŹródło: mat.pras./Nikon Polska
dknt1kr
dknt1kr

W Oławie nie brakuje fotograficznych talentów. Uczniowie z Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Oławie zajęli pierwsze miejsce w ramach Lekcji 3 w konkursie organizowanym w ramach ogólnopolskiego programu „Akcja (foto)edukacja”. Nagroda – warsztaty fotograficzne z profesjonalnym fotografem, pozwolą na dalsze szlifowanie umiejętności młodych talentów.

„Akcja (foto)edukacja” to już III edycja edukacyjnego programu Nikon Polska przygotowanego z myślą o młodzieży szkolnej, aby wyrównać jej dostęp do wiedzy fotograficznej. Składają się na niego atrakcyjne, multimedialne lekcje, przygotowywane pod okiem pedagoga i specjalistów w obszarze fotografii. Startować można w dwóch kategoriach – indywidualnej oraz grupowej, jako reprezentacja szkoły lub koła fotograficznego przy domu kultury. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Laureaci poszczególnych lekcji otrzymają aparaty fotograficzne, a zwycięzca III edycji – stypendium naukowe w wysokości 10 000 zł. Nagroda w postaci warsztatów po każdej lekcji, a na koniec edycji wyposażenia pracowni fotograficznej czeka również na najlepsze szkoły i domy kultury.

Zwycięski zestaw nadesłany w odpowiedzi na pracę domową w ramach Lekcji 3 Edycji III Akcji (foto)edukacji przyszedł z Oławy. Zgłoszone zdjęcia najlepiej spełniały warunki zadania oraz prezentowały zbliżony poziom. W ramach zadania domowego poproszono o fotografie architektury wnętrz, wykorzystujące w kompozycji ludzką postać. Okazało się, że zadanie domowe do lekcji nr 3 było trudne. Duży kłopot sprawiło przede wszystkim zachowanie odpowiedniej równowagi znaczenia w kompozycji między człowiekiem a pomieszczeniem. Zbyt często to ludzka sylwetka okazywała się głównym tematem zdjęcia. Ostrzegaliśmy właśnie przed tym w treści lekcji. Na drugim miejscu wśród trudności znalazło się odpowiednio równe oświetlenie wnętrza. „W nagrodzonym zestawie zdjęć nadesłanym przez młodzież z Oławy wyróżniały się dwa bardzo dobre zdjęcia Dagmary Adamus oraz lekko humorystyczne ujęcie autorstwa Patrycji Szczukieckiej.” – dodało w swoim werdykcie Jury.

dknt1kr

W zwycięskiej szkole przeprowadzone zostaną warsztaty fotograficzne, które pozwolą na dalsze rozwijanie umiejętności uczniów. Szkoła ma również szansę na wygranie nagrody głównej – wyposażenia pracowni fotograficznej.

Przypominamy, że od stycznia 2015 r. w konkursie może brać również udział młodzież ponadgimnazjalna działająca w ramach kół artystycznych i fotograficznych przy domach kultury w całej Polsce.

Dostępna jest już czwarta lekcja pt. „Fotografia natychmiastowa”, która pokazuje ciekawe metody wykorzystania Polaroida. Zdjęcia można zgłaszać do 31 stycznia br. na adres: konkurs@akcja-fotoedukacja.pl „Akcja (foto)edukacja” trwa cały rok szkolny. Finał III edycji planowany jest na 26 czerwca 2015 r.
Więcej informacji na temat projektu Akcja (foto)edukacja” można znaleźć na stronie: www.szerokikadr.pl/lekcje

dknt1kr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dknt1kr