Trwa ładowanie...
17-02-2015 15:19

Czas to pieniądz. Jak oszczędzać, planując zagraniczne podróże?

Share
Czas to pieniądz. Jak oszczędzać, planując zagraniczne podróże?Źródło: WP.PL
d2c20mp

Polacy coraz częściej decydują się na wyjazdy zagraniczne, jednak wydatki z nimi związane wciąż pozostają wysokie. Można je obniżyć dzięki prostym zabiegom i rozważnemu planowaniu. Potrzebną na wyjazd walutę wymieniajmy w serwisie wymiany walut w internecie, a nie w stacjonarnym kantorze czy banku. Poświęćmy też trochę czasu na wyszukanie okazyjnych ofert biur podróży, hoteli i przewoźników.

Wyjazdy za granicę wiążą się nie tylko z turystyką, ale także z biznesem i emigracją zarobkową. Ministerstwo Sportu i Turystyki regularnie przygotowuje raporty dotyczące krajowych i zagranicznych podróży Polaków. Raport za 2013 r. wykazał, że połowa wojaży zagranicznych odbyła się w celach turystyczno-wypoczynkowych, na drugim miejscu (26%) znalazły się delegacje służbowe, a na trzecim (20%) odwiedziny u znajomych i krewnych.

Niskie ceny dla dociekliwych

Do wzrostu częstotliwości podróży zagranicznych przyczynił się rozwój tanich połączeń lotniczych z najważniejszymi miastami Europy. Wytrwali internauci szukający okazji są w stanie znaleźć oferty przelotów tańsze nawet o kilkadziesiąt procent od zazwyczaj proponowanych – i to nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Dla niektórych polowanie na promocje i przeceny stało się prawdziwą pasją. Powstały także wyspecjalizowane serwisy internetowe gromadzące najatrakcyjniejsze oferty lotów lub porównujące ceny biletów. Opłaty za transport są bowiem najważniejszym składnikiem ogólnych kosztów wyjazdu.

d2c20mp

Podobnie jest z cenami noclegów. O ile nie wybieramy się do znajomych czy rodziny, musimy liczyć się z koniecznością wynajęcia pokoju w hotelu lub innej kwatery. Powinniśmy zatem nieco wcześniej zadbać o zminimalizowanie takiego wydatku. W tym przypadku wytrwali również mogą liczyć na najatrakcyjniejsze oferty, ponieważ wyszukanie taniego noclegu jest możliwe tylko wówczas, gdy przejrzymy wiele propozycji. Pomocą służą internetowe wyszukiwarki i porównywarki cen. Dla osób mniej wymagających i towarzyskich dostępne są portale, w których rejestrują się użytkownicy zainteresowani wzajemną wymianą miejsca noclegowego z ludźmi z całego świata (tzw. coachsurfing). Można tu znaleźć wygodny kąt dla siebie wśród ofert innych internautów, zgłaszając też samemu gotowość do przenocowania konkretnej osoby.

Pieniądze też kosztują

Kolejny koszt to zakup waluty kraju, do którego się udajemy. Bankowy kurs bywa mało atrakcyjny, lepszy pod tym względem będzie kantor wymiany walut. Kolejnym pomysłem jest wymiana internetowa – wygodna, tania, szybka i możliwa do realizacji bez wychodzenia z domu. Ciekawą opcją jest szczególnie wymiana walut z innymi użytkownikami. Łukasz Olek, zarządzający spółką Currency One SA, która jest operatorem serwisu Walutomat.pl, opowiada o korzyściach płynących z zastosowania takiej strategii: „Wymiana walut na platformie internetowej jest korzystniejsza od tradycyjnych form, ponieważ dzięki naszemu rozwiązaniu można zyskać spore oszczędności. Dla przykładu, wymieniając 200 euro, zyskamy nawet do 40 zł w porównaniu do ofert banków. Sami możemy to sprawdzić, korzystając z kalkulatorów korzyści zamieszczanych na stronach serwisów wymiany walut”. Dodaje też, że w 2014 r. wartość transakcji
przeprowadzonych za pośrednictwem portalu wyniosła około 6,2 mld zł, a z usług Walutomatu korzysta już 135 tys. Tych ciekawych i ostrożnych ucieszy pewnie wiadomość o możliwości skorzystania z ćwiczeniowych wersji demo przygotowanych przez serwis, które pokazują, jak działa platforma i jak dokonać wymiany walut (kurswymiany.com).

Popularne powiedzenie „czas to pieniądz” nabiera szczególnego znaczenia w przypadku podróży. Warto więc jak najlepiej zaplanować każdy wyjazd, przygotować go z wyprzedzeniem i zadbać o wszystkie możliwe elementy, ponieważ rozsądne zarządzanie czasem rzeczywiście przekłada się na oszczędności finansowe.

d2c20mp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c20mp