Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Czas ubezpieczyć Twojego stalowego rumaka – sprawdź, co warto wiedzieć o polisie OC?

Twoje auto lub motocykl przemierzają z Tobą tysiące kilometrów i należy im się należyta ochrona przed konsekwencjami niektórych zdarzeń występujących na drodze. Absolutną podstawą jest polisa OC. W tym tekście opowiemy Ci o najważniejszych kwestiach, które musisz wiedzieć przed wykupieniem ubezpieczenia. Ta wiedza pozwoli Ci wybrać najlepsze i najbardziej dopasowane do siebie rozwiązanie.

Share
Czas ubezpieczyć Twojego stalowego rumaka – sprawdź, co warto wiedzieć o polisie OC?
Czas ubezpieczyć Twojego stalowego rumaka – sprawdź, co warto wiedzieć o polisie OC? Źródło: materiały partnera
d3afdor

Gdzie znaleźć najlepsze polisy OC?

Na pewno zależy Ci na tym, by ubezpieczenie było jak najbardziej funkcjonalne, ale nie za drogie. Do niedawna takie filtry w pewien sposób się wykluczały, ale wraz z dynamicznym rozwojem sprzedaży online to się skończyło. Wyobraź sobie bowiem narzędzia, które szybko i bez zbędnych formalności są w stanie dobrać polisę zgodną z Twoimi wymaganiami oraz posegregować oferty pod kątem ceny. To właśnie potrafią kalkulatory ubezpieczeniowe. Wystarczy zaledwie, że podasz kilka danych o sobie oraz pojeździe, który chcesz ubezpieczyć, by po chwili wybierać spośród ofert od renomowanych ubezpieczycieli. Dlatego sprawdź ten: kalkulator ubezpieczenia OC.

Poznaj 5 najważniejszych faktów o ubezpieczeniu OC

 1. OC jest obowiązkowe
d3afdor

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Oznacza to, że polisę powinny posiadać: samochody osobowe, samochody ciężarowe, motocykle, maszyny rolnicze, przyczepy i naczepy. Ustawodawca nie przewidział sytuacji, by którykolwiek kierowca mógł być zwolniony z obowiązku posiadania Oc.

2.     Brak ważnej polisy skutkuje nałożeniem grzywny

Żeby zmobilizować kierowców do wykupowania ubezpieczenia OC, przepisy zakładają grzywny finansowe za brak ważnej polisy. Wysokość kary jest ściśle zależna od aktualnego poziomu płacy minimalnej oraz długości okresu, w jakim dany pojazd nie był ubezpieczony. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych kształtują się na następującym poziomie:

 • do 3 dni – 1120 zł,
 • od 3 do 14 dni – 2800 zł,
 • powyżej 14 dni – 5600 zł.
d3afdor

3.     Nie ukryjesz braku ubezpieczenia

Wielu kierowców rozważa uchylenie się od wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego dla swojego pojazdu, ale mamy dla Ciebie złe wieści – nie ukryjesz braku polisy. Każdy policjant może bowiem podczas kontroli zajrzeć do bazy UFG i sprawdzić, czy dany pojazd jest objęty obowiązkową ochroną. Jeśli więc planowałeś przechytrzyć system, musisz wiedzieć, że nie jest to możliwe. Narazisz się tylko na nieprzyjemności oraz wysoką grzywnę.

4.     Umowa OC nie musi trwać roku

Przyjęło się, że umowa ubezpieczenia jest podpisywana na 12 miesięcy, ale musisz wiedzieć, że to nie jest reguła. Ustawodawca przewidział bowiem możliwość zawarcia umowy na okres krótszy i nazwał to krótkoterminowym ubezpieczeniem OC. Zgodnie z prawem jednak z tego produktu mogą skorzystać jedynie osoby, które sprowadzają pojazdy spoza Polski, prowadzą komis lub czekają na rejestrację w kraju. Krótkoterminowe OC może być również wykupione przez właściciela pojazdu zabytkowego.

d3afdor

5.     Wysokość składki OC zależy od wielu czynników

Ubezpieczyciele korzystają z algorytmów, które mają za zadanie zoptymalizować pracę i szybciej analizować informacje dotyczące konkretnego kierowcy. Najważniejsze elementy, które wpływają na wysokość składki to:

 • wiek kierowcy,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • miejsce zamieszkania,
 • przeszłość ubezpieczeniowa,
 • marka i model pojazdu,
 • rok produkcji,
 • przebieg,
 • pojemność silnika.

Mamy nadzieję, że wiedza, którą chcieliśmy Ci przekazać, przyda się przy wyborze konkretnego rozwiązania. Pamiętaj, że świadomy zakup polisy OC jest kluczowy, by móc w pełni wykorzystać jej potencjał. Obowiązkowy charakter ubezpieczenia sprawia, że zakres ochrony wszędzie jest taki sam, ale warto zwrócić uwagę na dodatkowe pakiety, które ubezpieczyciele często dodają do swoich produktów. Sprawdź sprawdzone i tanie ubezpieczenie OC na: https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/.

Artykuł sponsorowany
d3afdor

Podziel się opinią

Share
d3afdor
d3afdor