Czego but potrzebuje na zimę?
Już niedługo w sklepach pojawi się obuwie zimowe. Na co - oprócz stylu butów oraz materiału, z którego zostały wykonane - powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu? Jak dobrać odpowiednie wkładki do butów? Co zrobić, aby zakupione obuwie służyło nam dłużej niż tylko jeden sezon?
* Dobry but zimowy*
Idealny but zimowy powinien chronić stopę przed zmarznięciem oraz wilgocią. Musi być też bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych czy soli niż obuwie noszone przez pozostałą część roku.
But powinien sięgać za kostkę - wówczas woda czy śnieg nie przedostaną się do jego wnętrza. Najlepiej, aby obuwie zimowe było wykonane niemal w całości ze skóry - poza podeszwą, która musi być solidna i gruba. Jej zadaniem jest nie tylko izolacja stopy od podłoża, ale również ochrona delikatniejszej części buta oraz jego wnętrza. Podeszwa skórzana zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest zbyt cienka i łatwo przepuszcza wilgoć. Dla naszego zdrowia i samopoczucia nie ma chyba nic gorszego niż przemoczone zimowe buty. Warto zwrócić również uwagę na spód podeszwy i antypoślizgowy bieżnik, który z pewnością docenimy na oblodzonym chodniku. Z kolei wnętrze wyłożone "futerkiem" zapewni nam komfort i dodatkowe ocieplenie. Należy również zwrócić uwagę dopasowanie buta do stopy. Stopa zmarznie szybciej w zbyt ciasnym obuwiu, w którym trudno poruszać palcami.
Czyszczenie i impregnacja
Zanim pierwszy raz w sezonie założymy obuwie zimowe, nie zapomnijmy o jego impregnacji. Zabieg ten nie tylko sprawi, że but będzie wyglądał lepiej (nada mu połysk, a starsze buty zdecydowanie odświeży), ale przede wszystkim ochroni go przed wilgocią i utrudni osadzanie się brudu.
Podstawowym produktem, w który należy się zaopatrzyć, jest pasta do butów. Może to być np. klasyczna pasta w puszce, zawierająca wosk pszczeli (o jej właściwościach można przeczytać na stronie www.bufalo.pl)
. Nadaje się ona na sezon jesienny, zimowy, a także przejściowy. Na zimę oraz deszczową jesień warto jednak dodatkowo zaopatrzyć się w impregnat do obuwia w sprayu. Przyda się nam także koloryzująca pasta w kremie (również z zawartością wosku pszczelego).
Pielęgnacja butów skórzanych
Pamiętajmy, że butów skórzanych nie wolno suszyć tuż przy grzejniku. Przemoczone obuwie powinno schnąć w temperaturze pokojowej. Najlepiej pozostawić je do wyschnięcia na ok. 24 godziny. Dlatego warto zainwestować w dwie pary butów zimowych.
Kiedy buty wyschną, możemy przystąpić do ich czyszczenia. Piasek czy błoto najłatwiej usuniemy szczotką. Z zabrudzeniami innego typu poradzimy sobie używając gąbki nasączonej preparatem do czyszczenia obuwia, delikatnym detergentem lub mydłem do rąk. Następnie powinniśmy odświeżyć i zaimpregnować buty. Impregnat w sprayu rozpylamy równomiernie, z odległości minimum 30 cm od buta. Pokrywamy obuwie kilkoma cienkimi warstwami preparatu, a następnie odstawiamy je do wyschnięcia.
Pastę w formie kremu koloryzującego stosujemy w celu odżywienia skóry oraz utrwalenia jej naturalnego koloru. Poza tym krem znakomicie kryje rysy, załamania czy przebarwienia. Po jego wyschnięciu i wypolerowaniu obuwia, szmatką możemy nałożyć również wosk do butów lub bezbarwną pastę na bazie wosku. Zapewni to dodatkową warstwę ochronną i nada butom silniejszy połysk.
Czyszczenie butów zamszowych
Zimą możemy też nosić buty zamszowe, jednak ze względu na gorszą izolację i większą delikatność materiału, wymagają one szczególnej pielęgnacji. Podstawowym narzędziem pielęgnacyjnym do zamszu jest szczotka, która poprawia wygląd włosa i usuwa kurz, błoto czy piasek. Buty tego typu można również myć wodą z mydłem, ale należy pamiętać, że najlepiej suszyć je na prawidłach. Zamsz czyścimy jak najbardziej równomiernie, aby uniknąć nieestetycznych zacieków. Wysuszone obuwie przecieramy miękką szmatką, a następnie nakładamy pastę i impregnat. Po zaimpregnowaniu buty należy jeszcze raz wyszczotkować. Pamiętajmy, że pasta oraz impregnat powinny być oznaczone jako odpowiednie do zamszu - nie każdy kosmetyk do obuwia nadaje się do tego materiału. Suche buty zamszowe warto na koniec posypać odrobiną talku - ten zabieg nieco je odświeży.
Dogrzewanie stóp
Nawet dobrej jakości obuwie z grubą, dobrze izolującą od wilgoci podeszwą, przy dużych mrozach może nie zapewnić nam idealnej ochrony przed zimnem. Wówczas pozostają jeszcze ciepłe skarpety oraz docieplenie buta za pomocą specjalnych wkładek. Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Klasyczne zrobione są ze 100% wełny owczej, która chroni przed zimnem i magazynuje ciepło. Podobnie działają wkładki aluminiowe - ocieplająca włóknina ogrzewa stopę, a warstwa aluminiowa działa izolacyjnie. Dostępne są także wkładki wykonane z ciepłego polaru z dodatkiem warstwy węgla aktywnego, który pochłania nieprzyjemne zapachy, a także ocieplające wkładki filcowe.
Artykuł powstał we współpracy z Búfalo.