Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Czego nauczysz podczas kursu KPP?

W trakcie Kwalifikowanego Kursu Pierwszej Pomocy poznajesz kilkanaście procedur z zakresu pierwszej pomocy. W poniższym tekście opiszemy kilka z nich i przekonamy Cię, że warto podnieść swoje umiejętności w zakresie ratowania życia. Szczególnie w dzisiejszych czasach.

Share
Czego nauczysz podczas kursu KPP?
Źródło: materiały partnera
dpv76nu

Czym jest KPP?

Kwalifikowany Kurs Pierwszej pomocy to najbardziej zaawansowany program nauki o ratowaniu życia, poza kierunkowymi studiami z zakresu medycyny. Kurs trwa 66 godzin i podzielony jest na część praktyczną i teoretyczną.

Po jego zakończeniu następuje egzamin, po którym uzyskuje się tytuł ratownika. Choć powszechnie uważa się, że jest on przeznaczony jedynie dla służb mundurowych i osób, których praca wiąże się z ryzykiem, to decydują się na niego również ci, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak i innych.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby w Kursie KPP (organizowanym np. przez Centrum Ratownictwa) brała udział osoba prywatna, w żaden sposób niezwiązana z Policją, czy Strażą Pożarną.

dpv76nu

Jakie umiejętności zdobędziesz na Kursie KPP?

Podczas zajęć praktycznych przyszli ratownicy uczeni są przede wszystkim tego, w jaki sposób ocenić stan osoby poszkodowanej, jak przywrócić i utrzymać funkcje życiowe oraz działania z zespołem ratowników.

W zakres kursu wchodzi również nauka w pracy w większym zespole, który bierze udział w np. zdarzeniu masowym, w którego trakcie wydarzył się wypadek. Wtedy pojawiają się takie zagadnienia, jak selekcja poszkodowanych i transport do najbliższego punktu medycznego.

Zresztą, sam transport poszkodowanego to ważna część i podczas zajęć wymagane jest przećwiczenie go w różnych konfiguracjach. Od poznania kilku technik umieszczenia poszkodowanego na noszach, przez transport samochodowy połączony z resuscytacją podczas jazdy, po przenoszenie osoby w trudnych warunkach np. w górzystym terenie.

Zadania praktyczne i ćwiczenia to ważna, ale nie jedyna część kursu KPP. Jak wspomnieliśmy wcześniej, podczas zajęć poznaje się również teorię. W jej skład wchodzą m.in. prawne podstawy pierwszej pomocy, ale również psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych (takie jak wpływ stresu na działanie ratownika, czy zasady organizacji wsparcia psychicznego dla ofiar zdarzenia).

dpv76nu

Na co uważać wybierając Kwalifikowany Kurs Pierwszej Pomocy?

Na koniec dwie rady, na co zwrócić uwagę szukając instytucji bądź firmy, w której chcemy przejść szkolenie:

1. Doświadczenie jest najważniejsze, bo doświadczenie to wiedza - wybierz firmę, która działa od lat i która może pochwalić się sporym gronem absolwentów. Sprawdź opinie w internecie, zobacz ile kursów, wcześniej przeprowadziła dana jednostka, odwiedź jej stronę.

2. Cena nie jest najważniejsza. Gdy przychodzi do ratowania życia i zdrowia, oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych nie mają znaczenia. Nie wybieraj kursu, tylko dlatego, że jest nieco tańszy. Może to oznaczać gorszy sprzęt do nauki albo gorzej przygotowanych prowadzących. Oszczędności są ważne, ale nie w tym przypadku.

Jeśli chcesz poczuć się bezpieczniej i zadbać o zdrowie swoje i innych, to zapisz się na Kwalifikowany Kurs Pierwszej Pomocy. W nietypowej sytuacji zawsze lepiej znać zasady ratownictwa i postępować zgodnie z posiadaną wiedzą i praktyką, niż improwizować, ulegając panice.

dpv76nu

Podziel się opinią

Share
dpv76nu
dpv76nu