CiekawostkiCzego o sobie nie wiecie: zagadki ludzkiej pamięci

Czego o sobie nie wiecie: zagadki ludzkiej pamięci

Czego o sobie nie wiecie: zagadki ludzkiej pamięci
Źródło zdjęć: © Shutterstock

02.11.2015 | aktual.: 04.11.2015 16:15

Obraz

(fot. Shutterstock)

Nauka nie wyjaśniła jeszcze, jak działa nasza pamięć. Raz potrafimy przywołać z detalami wspomnienia sprzed lat, kiedy indziej nie umiemy przypomnieć sobie PIN-u do karty płatniczej, której przecież używamy na bieżąco. Gdybyśmy mieli zapamiętać wszystko, co kiedykolwiek złożyliśmy w naszej pamięci, nasz mózg po prostu by się przegrzał i przestał pracować.

Dlatego tak ważne jest zapominanie. Jest to normalny proces, konieczny dla właściwego funkcjonowania mózgu, a co więcej, ważny także w naszym życiu. To, że często zauważamy, iż kiedy chcemy sobie coś przypomnieć, pamięć nas zawodzi, wcale nie musi świadczyć o jej wadliwym funkcjonowaniu. Wydaje się raczej, że jeszcze nie zrozumieliśmy w pełni sposobu, w jaki pracuje nasz umysł. Dlatego tak ważne jest zapominanie.

Mózg jest najgłodniejszym organem ludzkiego ciała - chociaż stanowi tylko 2 proc. masy ciała, zużywa 20 proc. przyjmowanej glukozy

Kiedy człowiek traci pamięć, zwykle jest to wynik uszkodzenia systemu wywoływania w pamięci. Sama informacja nadal jest złożona w pamięci, ale droga do niej z jakiegoś powodu jest blokowana. W jaki sposób mózg decyduje, którą informację zostawić, którą zablokować, a którą wymazać? Dlaczego czasami jest tak oporny w przywoływaniu wspomnień?

* 1. Nieoczekiwane wymazanie pamięci*
Nie dzieje się tak zbyt często, ale podczas niezwykle intensywnych przeżyć może dojść do tymczasowej utraty pamięci. Ludzie najczęściej doświadczają tego po seksie - nagle nie potrafią sobie przypomnieć, co robili poprzedniego dnia. Ten czasowy problem z pamięcią nie trwa jednak dłużej niż kilka godzin. Naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób dochodzi do tego typu amnezji. Mózgi badanych osób w takich sytuacjach nie wykazywały żadnych oznak uszkodzenia.

Obraz

(fot. Shutterstock)

2. Niezniszczalne wspomnienia
Kilka lat temu opisano bardzo ciekawy przypadek kobiety, która miała słuchowe halucynacje. Słyszała w głowie piosenkę, której nie znała, jednak inni ją poznali, kiedy spróbowała ją zaśpiewać. Naukowcy doszli do wniosku, że kobieta prawdopodobnie znała piosenkę wcześniej, jednak zapomniała o niej aż do chwili, kiedy jakieś wydarzenie umożliwiło znalezienie drogi do jej pamięciowego śladu. Co dzieje się w naszym mózgu z informacjami, które zapominamy? W jakiej szkatułce są złożone, skoro zdarza się, że nie jesteśmy w stanie ich rozpoznać po pewnym czasie?

Obraz

(fot. Shutterstock)

* 3. Co pamiętamy z dzieciństwa?*
Większość ludzi nie pamięta nic z pierwszych kilku lat swojego życia. Kiedyś naukowcy sądzili, że nie mamy tych wczesnych wspomnień, ponieważ mózg nie jest wówczas jeszcze dostatecznie rozwinięty. Okazuje się jednak, że mogą one być przechowywane w naszej pamięci, ale w niedostępnym już dla nas formacie, zakodowane w oparciu o emocje, a nie linię czasową.

Obraz

(fot. Shutterstock)

4. Zagadkowe drzwi
Wielu ludzi pamięć krótkotrwała zawodzi w chwili, kiedy wchodzą do pomieszczenia. Nie potrafią przypomnieć sobie, dlaczego właściwie tam są. Naukowcy są zgodni co do tego, że przyczyną mogą być... drzwi. Przejście przez drzwi jest dla mózgu sygnałem, że nadchodzi coś nowego. Nowa sceneria wypiera wcześniejsze myśli, a to powoduje braki w pamięci.

Obraz

(fot. Shutterstock)

Obraz

(fot. Shutterstock)

Ludzki mózg jest bardziej złożony niż najdoskonalszy komputer świata. Jego pamięć operacyjna sięga nawet 3584 terabajtów i jest w stanie wykonać 38 000 trylionów operacji w sekundę!

JAK ZAPAMIĘTUJEMY?

1. PRZYSWAJANIE
Do lepszego zapamiętywania wykorzystujemy szereg strategii pamięciowych - pamięć mechaniczną, logiczną lub połączenie z silnymi emocjami. Lepiej zapamiętujemy informacje, które potwierdzają nasze dotychczasowe doświadczenia i związki między nimi.

* 2. PRZECHOWYWANIE*
Przyswojone mechanicznie informacje znikają z pamięci szybciej, niż można by się spodziewać. Lepiej zapamiętujemy informacje, które mają dla nas jakieś znaczenie. Znaczenie to może pochodzić z motywacji, potrzeb osobistych lub wiązać się z jakimiś emocjonalnym przeżyciem.

3. ZAPOMINANIE
Zapominanie to wymieranie śladu pamięciowego. Najwięcej zapominamy już w pierwszych godzinach po nauczeniu się czegoś - ilość zapomnianych informacji po 5 dniach i po miesiącu niewiele się od siebie różni.

4. WYPACZANIE
Reprodukcja wspomnień może być niedokładna, ludzki mózg ma tendencję do uzupełniania i przekształcania zapamiętanych informacji.

Co szkodzi pamięci:

- stres
- trema
- zmęczenie
- presja czasu
- niska samoocena
- zła pogoda
- brak snu
- brak bodźców
- wyizolowanie społeczne
- zbyt duże spożycie alkoholu
- palenie
- narkotyki

Co służy pamięci:

- zdrowy sen
- regularne ćwiczenia
- małe ilości czerwonego wina
- kuchnia śródziemnomorska
- kombinacja witamin C i E
- kwasy tłuszczowe omega
- produkty i ekstrakty z miłorzębu japońskiego

[

Obraz

]( http://swiat-na-dloni.pl/ ) [

Obraz

]( http://swiat-na-dloni.pl/ )

Źródło artykułu:Świat na dłoni
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)