Trwa ładowanie...
d34td28
Militaria

Czeka nas zmiana stopni wojskowych?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czeka nas zmiana stopni wojskowych?
(AFP)
d34td28

Być może już wkrótce nasi żołnierze będą mogli czuć się jak przedwojenni ułani i kanonierzy.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", Urzędnicy Ministerstwa Obrony Narodowej konsultują możliwość przywrócenia stopni i rang wojskowych z czasów dwudziestolecia międzywojennego.

Według informacji PAP, konsultacje odbywały się już m.in. w Sztabie Generalnym, dowództwach rodzajów sił zbrojnych i w żandarmerii.

d34td28

Poglądy dotyczące ewentualnego powrotu do rang z czasów II Rzeczypospolitej zbiera Departament Wychowania i Promocji Obronności MON.

- W tej sprawie ścierają się dwa stanowiska, z jednej strony są zwolennicy ciągłości i powrotu do tradycji, a z drugiej mamy do czynienia z postawą pragmatyczną - powiedział "Rzeczpospolitej" płk Tomasz Szulejko ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

- Czas skończyć z PRL-owskimi reliktami w polskim wojsku, powrót do przedwojennych stopni to pomysł trafiony - ocenia na łamach "Rz" Mirosław Majkowski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X.D.O.K.". - Na przykład powrót do stopnia rotmistrza nie powinien stanowić problemu dla jednostek, które sięgają do tradycji kawaleryjskich, np. kawalerii powietrznej - dodaje.

Wachmistrz w kawalerii, ogniomistrz w artylerii, a majster w wojskach pancernych - takie stopnie nosili żołnierze przed wojną. Dzisiaj wojskowi o tej randze to sierżanci. Rotmistrz w kawalerii to przedwojenny odpowiednik dzisiejszego kapitana. Z kolei kanonier, bombardier czy ogniomistrz to zapomniane stopnie używane w artylerii.

Dzisiejsze stopnie wojskowe zostały wprowadzone do armii w latach 40.

PAP/PFi

Zobacz: Misje zagraniczne Wojska Polskiego

d34td28

Podziel się opinią

Share

d34td28

d34td28