Trwa ładowanie...
26-03-2012 12:00

Człowiek się wyprostował, żeby móc nosić ciężary

Człowiek się wyprostował, żeby móc nosić ciężaryŹródło: AFP
d2frvph
d2frvph

W toku ewolucji ludzie przybrali postawę wyprostowaną, żeby móc efektywniej nosić ciężkie przedmioty - dowodzą badania prowadzone na szympansach.

Nasza dwunożność pojawiła się kilka milionów lat temu. Dlaczego i jak to się stało - te pytania nurtują pokolenia naukowców. Z najnowszych badań, opublikowanych na łamach "Current Biology", wynika, że nasi odlegli przodkowie nauczyli się chodzić w postawie wyprostowanej, żeby móc przenosić cenne rzeczy - np. pożywienie.

Międzynarodowy zespół badaczy analizował zachowania szympansów, które rywalizowały ze sobą o pożywienie. Badania prowadzono na populacji dzikich szympansów w lasach Bossou w Gwinei.

Naukowcy chcieli zrozumieć, jakie ekologiczne warunki mogły zmusić naszych wspólnych przodków sprzed sześciu milionów lat do dwunożnego chodu.

W tym celu aranżowano eksperymenty, podczas których podsuwano szympansom różne rodzaje orzechów, badając następnie ich reakcje. Kiedy pojawiały się rzadkie (a przez to bardziej cenione przez szympansy) orzechy, zwierzęta pośpiesznie starały się unieść ich jak najwięcej.

d2frvph

"Eksperymenty z szympansami stanowią model ekologicznych warunków, w których nasi najwcześniejsi przodkowie mogli zacząć chodzić na dwóch nogach" - wyjaśnia współautor, Brian Richmond z George Washington University.

Badacze zaobserwowali, że kiedy szympansy poruszają się na dwóch nogach, mogą za jednym razem przenieść więcej pożywienia. W warunkach rywalizacji jest to bardzo opłacalne, bowiem pozostawienie części zdobyczy nawet na chwilę, może oznaczać pożegnanie się z nią na zawsze. (PAP) krx/krf/ijuh

d2frvph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2frvph