CiekawostkiCzołg, którego nie widać

Czołg, którego nie widać

* Niewidzialne maszyny bojowe na polu walki, to jeden z kanonów książek i filmów sf. Dziś fantazja staje się faktem: niewidzialny czołg rusza do boju.*

Czołg, którego nie widać
Źródło zdjęć: © mwmedia

05.05.2011 | aktual.: 05.05.2011 12:33

Brytyjska firma BAE Systems pracująca na rzecz armii Wielkiej Brytanii ujawniła technologię, nad którą pracowała od lat. To technologia optycznego kamuflażu, który umożliwia czołgom i innym pojazdom bojowym wkomponować się w otoczenie tak skutecznie, że żołnierze wroga go nie zobaczą.

To krok dalej, niż dotychczas stosowane technologie stealth sprawiające, że pojazd stawał się niewidzialny dla elektronicznych systemów. Teraz pojazd na polu bitwy może być nie tylko niewykrywalny przez radar, ale i niewidzialny dla człowieka.

Współczesny teatr wojny przeniósł się w regiony takie, jak Afganistan. Czołgi najnowszej generacji można chronić przed radarem i miernikami ciepła, ale nie przed okiem partyzanta z przeciwpancerną rusznicą. W takich warunkach bojowych tradycyjne formy kamuflażu się nie sprawdzają. Teraz ten stan rzeczy uległ radykalnej zmianie. Zbudowano czołg, który zachowując pełną sprawność bojową jest faktycznie niewidzialny dla człowieka.

- Technologia BAE Systems wyświetla zdjęcia zrobione przez kamery z jednej strony pojazdu na drugą stronę tak, że pojazd bojowy wkomponowuje się w krajobraz będąc praktycznie niewidzialnym dla ludzi - wyjaśnia w wypowiedzi dla serwisu MSNBC Mike Sweeney, przedstawiciel BAE Systems. - Technologia ta współdziała oczywiście z systemami ochrony pojazdu przed zniszczeniem oraz z jego zdolnością bojową, bo to dla czołgu kluczowa sprawa.

Sam pomysł nie jest nowy, ale dopiero uczonym z BAE Systems udało się skonstruować sprawny system przetwarzający ogromne ilości danych i nie przeszkadzający czołgowi w prowadzeniu działań bojowych. W uproszczeniu - szczegóły i tak są utajnione - system ten wykonuje zdjęcia z każdej strony czołgu i na bieżąco je aktualizuje, po czym wyświetla je w czasie rzeczywistym po drugiej stronie pojazdu tworząc w obserwatorze wrażenie, że w danym miejscu niczego nie ma.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)