Trwa ładowanie...
27-01-2012 14:39

Czy bieganie faktycznie ma sens?

Share
Czy bieganie faktycznie ma sens?Źródło: Fotochannels.com
d1lbjkg

Męskim okiem

* Każdy z nas ma w sobie naturalny instynkt biegacza, przekonuje trener osobisty Matt Roberts. Choć wielu z nas wystrzega się tej formy sportu, specjalista wyjaśnia, że połowa sukcesu leży w naszym umyśle i przekonaniu siebie, że możemy biegać.*

Słaba kondycja, kontuzje, bolące stawy - to szereg wymówek, które sprawiają, że bieganie jest przez wielu nielubianą formą sportu. Matt Roberts wyjaśnia, że naturalną ludzką reakcją na ból, jest jego unikanie. Podobnie jest z bólem związanym z wysiłkiem fizycznym. Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego nasze ciało wyśle wiele sygnałów, za pomocą których zmusi nas do przerwania biegu. Istnieje jednak kilka prostych technik, które pozwolą pokonać ludzką słabość.

- Powtarzanie sobie pozytywnych przekazów, to bardzo skuteczna metoda motywacji. Podczas biegania prowadź ze sobą wewnętrzny dialog. Powtarzaj, że po skończonym biegu poczujesz się świetnie, a sam proces biegania sprawia, że jesteś zadowolony i pełen energii. Zbyt często pozwalamy negatywnym myślom i emocjom wziąć górę nad naszym umysłem. Prawda jest taka, że jeśli powiesz sobie, że dasz radę, to tak właśnie będzie - podkreśla Matt Roberts.

d1lbjkg

Kolejną skuteczną metodą jest wizualizacja. Trener osobisty zaleca, aby wyobrazić sobie siebie w ruchu, poczuć jak to jest być aktywnym biegaczem, jak dzięki temu kształtuje się nasza sylwetka. Roberts radzi utrwalać ten obraz w swojej głowie, co pozwoli zwiększyć motywację do realnego wysiłku fizycznego. Trener zachęca również do wyznaczania sobie celów, które chcemy osiągnąć. - Pokonywanie własnych słabości daje największą satysfakcję. Zwiększanie pokonywanego dystansu, bicie własnych rekordów czasowych - krótko mówiąc ściganie się z sobą samym. To powoduje, że bieganie nie jest tylko nudną czynnością, za każdym razem może dawać poczucie satysfakcji - wyjaśnia. Proponuje, aby biegacze amatorzy zwrócili uwagę na maratony charytatywne - ukończenie takiego biegu to podwójna satysfakcja.

- Bieganie to idealny sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji. Regularny wysiłek na świeżym powietrzu pozwala ustrzec się przed niektórymi chorobami, a także wydłuża życie - podsumowuje specjalista.

Od wielu lat bieganie było uważane za idealną formę aktywności fizycznej. Jednak jak wszystko posiada drugą stronę medalu. Greg Brookes, osobisty trener celebrytów z Londynu, zdradził ciemną stronę biegania. Jogging wydaje się mieć same zalety: polepsza kondycję fizyczną i zdrowie serca, zwiększa metabolizm i pomaga stracić na wadze. Ponadto nic nie kosztuje, poza parą adidasów. Od lat 70., kiedy to bieganie stało się popularne, propagowane jest jako panaceum na szereg zagadnień związanych ze zdrowiem.

- Wielu ludzi rozpoczyna bieganie, aby stracić na wadze, ale nie zawsze coś z tego wychodzi - powiedział Brookes. Według niego przyczynę stanowi fakt, że bieganie powoduje zmniejszenie mięśnia sercowego.

d1lbjkg

- Małe mięśnie zużywają mniej energii i są bardziej skutecznie. Serce jest mięśniem i jeśli wysilasz się fizycznie przez długi czas, to naturalne, że serce się skurczy, aby zużywać mniej energii i stać się bardziej efektywne. Jeśli chcesz zwiększyć rozmiar serca, musisz praktykować więcej ćwiczeń siłowych, a nie wytrzymałościowych - dodał.

Ponadto na przekór powszechnej opinii bieganie wcale nie przyśpiesza metabolizmu. Biegi długodystansowe często zużywają pokłady energii i powodują załamanie się tkanki mięśniowej. Mogą doprowadzić również do pogorszenia się stanu stawów. Bieganie nie doprowadzi nas do szczupłej sylwetki, ponieważ powoduje gromadzenie się tłuszczów. - Tłuszcze są ulubionym źródłem energii naszego organizmu. Im więcej biegamy, tym lepiej przygotowuje się nasze ciało do następnego biegu - twierdzi Brookes.

Według Marco Mastrorocco, głównego trenera i managera siłowni z zachodnim Londynie, złe wykonywanie ćwiczeń, w tym również nieprawidłowe bieganie, zwiększa szansę na rozwój cellulitu. - Cellulit jest wynikiem nieprawidłowego działania układu krążenia i odwodnienia tkanki pod skórą. Jeśli ćwiczenie wykonywane jest zbyt długo, powoduje wytwarzanie wolnych rodnikow, które zniszczą komórki - powiedział Mastrorocco.

Biegać, czy nie biegać? Oto jest pytanie!

(PAP), mow / PFi

d1lbjkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lbjkg