Trwa ładowanie...

Czy facet powinien wybielać zęby?

Share
Czy facet powinien wybielać zęby?
Źródło: Shutterstock.com
d4d32ky

Stan uzębienia odgrywa najważniejszą rolę w pierwszej ocenie, jaką wystawia nam potencjalna partnerka - przekonują naukowcy. Zdrowy i naturalny uśmiech jest sygnałem otwartości, a także sprzyja nawiązywaniu kontaktów. Nic dziwnego, że wielu mężczyzn marzy o lśniących i białych zębach. Jak zrealizować te marzenia?

Żyjemy w świecie, który nie toleruje krzywych i pożółkłych kłów. Z okładek kolorowych magazynów czy ekranów telewizorów atakują bowiem szeroko uśmiechający się faceci, prezentujący równiutkie, olśniewająco białe zęby, będące zazwyczaj dziełem wykwalifikowanych protetyków i stomatologów. Do korzystania z usług specjalistów przyznaje się m.in. popularny prezenter Olivier Janiak. - Moje naturalne zęby były koszmarne. Nigdy się nie uśmiechałem, zakrywałem zawsze usta. Kiedy byłem dzieckiem dostawałem antybiotyki i one spowodowały, że moje szkliwo nie wyrosło, więc miałem coś takiego, jakbyś wziął piłę i piłował przez zęby i to, co wypiłowałeś jeszcze było żółte - tłumaczył Łukaszowi Jakóbikowi, prowadzącemu program "20m2". - Dlatego nigdy nie neguję poprawy wizerunku u ludzi, którzy mają kompleks zęba, nosa czy czegoś innego. Boże! Zmieniajcie się ludzie, bądźcie szczęśliwi! Zmieniajcie się tylko po to, by wasze życie było pozbawione przynajmniej jednego kompleksu - apeluje Olivier Janiak.

d4d32ky

Siła światła

Społeczna presja i moda na piękny uśmiech sprawia, że wielu mężczyzn zastanawia się nad poprawą wyglądu. Współczesna stomatologia estetyczna oferuje sporo metod przywrócenia bielszego koloru zębów, jednak najpierw należy je wyleczyć. Faceci zwykle unikają dentysty, zapominając, że konsekwencją próchnicy i zakażeń przyzębia często bywają choroby układu krążenia, zatok, nerek i płuc, a nawet cukrzyca czy wrzody. Dlatego wizyta u dentysty, nawet spowodowana tylko chęcią poprawy wyglądu uzębienia, zasługuje na pochwałę.

Rozjaśnienie zębów zapewniają już najprostsze zabiegi higieniczne, czyli piaskowanie i scalling, pozwalające usunąć osad i kamień, zwłaszcza u osób pijących dużo kawy i herbaty, a także palących papierosy. Jednak najbardziej spektakularne efekty możemy uzyskać dzięki nowoczesnym metodom wybielania zębów stosowanym w wielu gabinetach stomatologicznych. Najpopularniejszą z nich jest nakładanie specjalnych preparatów i naświetlanie promieniami UV. Jednak zdaniem norweskich badaczy z Nordyckiego Instytutu Materiałów Dentystycznych takie światło nie przynosi zębom dodatkowych korzyści, a może być niebezpieczne dla skóry i oczu pacjenta, narażonego na promieniowanie kilkakrotnie silniejsze niż podczas kąpieli słonecznej w gorący letni dzień. Zabieg bywa też groźny dla zębów, ponieważ znacznie osłabia szkliwo.

Inne metody wybielania stosowane w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych teoretycznie są bezpieczne. Nie oznacza to jednak całkowitego wyeliminowania efektów ubocznych. Jednym z najpowszechniejszych jest pojawienie się przejściowej nadwrażliwości zębów, spowodowanej aktywnością nadtlenku wodoru wykorzystywanego w praktycznie każdym zabiegu wybielania. Dolegliwości mijają zazwyczaj w ciągu kilkudziesięciu godzin. Można je ograniczyć unikając w tym czasie pokarmów i napojów o skrajnych temperaturach (zarówno gorących, jak i zimnych).

Zrób to sam...

Zęby możemy spróbować wybielić także w domu. W sklepach i internecie dostępne są zestawy, w skład których wchodzą preparaty do wybielania oraz gotowe nakładki na zęby do samodzielnego formowania, a także niewielkie lampy halogenowe, poprawiające efektywność przeprowadzanego zabiegu. Z tego typu nowoczesnych rozwiązań należy jednak korzystać bardzo ostrożnie. Jeszcze kilka lat temu po przebadaniu zestawów do wybielania dostępnych w sklepach okazało się, że w wielu z nich poziom stężenia nadtlenku wodoru zdecydowanie przekracza dopuszczalne normy. W wysokich dawkach ta substancja może wywoływać choroby dziąseł, a nawet chemiczne poparzenia jamy ustnej. Niektórzy korzystają też z past wybielających. Wybierając tego typu produkt warto zwrócić uwagę na tzw. współczynnik ścieralności. Im jest niższy tym lepiej dla naszych zębów. Jeśli chcemy poprawić wygląd naszego uzębienia, możemy zastosować sposoby gwiazd show-biznesu, np. codziennie rano płukać usta... olejem (sezamowym czy kokosowym). Taki zabieg nie tylko
wybieli zęby, ale również oczyści jamę ustną z drobnoustrojów. Idealnie błyszczące zęby aktorów czy piosenkarzy są często efektem nacierania... wazeliną. Dzięki temu lepiej rozpraszają światło i neutralizują przebarwienia.

d4d32ky

RAF

d4d32ky

Podziel się opinią

Share
d4d32ky
d4d32ky