Trwa ładowanie...
03-08-2011 15:48

Czy feromony działają?

Czy feromony działają?
dpsgytz
dpsgytz

Kolega namawia mnie na zakup feromonów - bezzapachowych, które podobno można mieszać z każdym rodzajem swoich ulubionych perfum. Mam pytanie, czy to działa i czy działa wyłącznie na kobiety? Chodzi mi o to, czy inni mężczyźni nie staną się w mojej obecności bardziej agresywni itp.?

Odpowiedź

Istnienie feromonów wśród populacji zwierzęcej jest dobrze poznane i udowodnione. Natomiast brakuje pełnych badań dotyczących feromonów ludzkich. Z jednej strony istnieją przekonujące, eksperymentalne dowody wskazujące na to, że zapach jest ważnym czynnikiem decydującym o ludzkiej atrakcyjności seksualnej, z drugiej strony jednak, jak dotychczas nie udało się wyodrębnić konkretnych substancji chemicznych za to odpowiedzialnych.

Dlatego też - chociaż samo istnienie ludzkich, naturalnych feromonów jest faktem - to do ewentualnego zakupu i używania substancji syntetycznych podchodziłbym z dużą ostrożnością. Gdyby nawet przyjąć, że używanie produktu reklamowanego jako zawierający feromony zwiększy Pańską atrakcyjność, to proszę pamiętać, że byłby to efekt chwilowy. Inaczej mówiąc, użycie sztucznych substancji do pozyskania partnerki zakłóciłoby proces naturalnego doboru seksualnego, a więc w końcowym rezultacie mogłoby się okazać, że naprawdę nie są Państwo dla siebie tak atrakcyjni, jak się na początku wydawało.

Pozyskanie partnerki ze wspomaganiem sztucznych substancji mogłoby również obniżyć Pańską samoocenę, przyczynić się do odczuwania poczucia winy oraz do wytworzenia bariery emocjonalnej pomiędzy partnerką, a Panem, gdyż z okoliczności używania substancji uczyniłby Pan zapewne tajemnicę. Trudno też przewidzieć reakcję innych mężczyzn. Po pierwsze z uwagi na to, że nie wiemy, co naprawdę zawiera reklamowany preparat, po drugie zaś z uwagi na to, że zachowanie innych mężczyzn wpływa nie tylko obecność lub brak obecności substancji chemicznych, ale również Pana zachowanie - zapewne inne po zastosowaniu nowego produktu, nawet jeśli odgrywałby rolę placebo.

Radosław Jerzy Utnik - psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

dpsgytz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpsgytz