Trwa ładowanie...
15-04-2015 15:53

Czy feromony działają? Naukowcy nie mają wątpliwości

Czy feromony działają? Naukowcy nie mają wątpliwościŹródło: fot.fotolia
d1do7mk
d1do7mk

Zapach o nazwie hedione aktywuje ludzki receptor feromonowy i pobudza obszary mózgu odpowiedzialne za emocje, pamięć i motywację seksualną – zawiadamiają niemieccy naukowcy na łamach czasopisma „NeuroImage”.

W świecie nauki od dawna trwa spór na temat istnienia i sprawności ludzkich receptorów feromonowych. Teraz badacze z Uniwersytetu w Bochum oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Dreźnie wykazali, że hedione (metyl dihydrojasmonat) stymuluje u ludzi receptor feromonowy VN1R1 znajdujący się w nabłonku węchowym.

Owa stymulacja wywołuje pobudzenie układu limbicznego, który reguluje procesy związane z emocjami, pamięcią i motywacją, a także – zwłaszcza u kobiet – aktywację specyficznego rejonu podwzgórza kontrolującego zachowanie seksualne.

Inne substancje zapachowe, np. alkohol fenyloetylowy, nie pociągają za sobą podobnych efektów.

d1do7mk

„Wyniki naszego badania stanowią niezaprzeczalny dowód na to, że u ludzi rzeczywiście zachodzi reakcja na działanie feromonów i różni się ona od normalnej percepcji węchowej” – komentuje prof. Hanns Hatt, jeden z badaczy.

Feromony to substancje chemiczne, które ułatwiają komunikację pomiędzy osobnikami danego gatunku, wywołując specyficzne, homogeniczne reakcje u jego przedstawicieli. Jest to powszechna metoda wymiany informacji u zwierząt. U większości ssaków receptory feromonowe - a np. myszy posiadają ich około 300 - znajdują się w specjalnym narządzie przylemieszowym umiejscowionym w okolicach przegrody nosowej. Uważa się, że u ludzi narząd przylemieszowy nie spełnia już swojej funkcji, ale ostatnie badania wykazały, że receptory feromonowe mogą znajdować się również w nabłonku węchowym.

Hedione, ochrzczony mianem zapachu sukcesu, to syntetyczny związek o jaśminowo-magnoliowej woni często wykorzystywany przy produkcji perfum. Jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa hedone oznaczającego rozkosz.

PAP/ooo/ mrt/dm

d1do7mk

Polecamy również:

d1do7mk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1do7mk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj