Trwa ładowanie...
02-12-2015 13:40

Czy jakość plemników można poprawić?

Czy jakość plemników można poprawić?Źródło: Shutterstock
d2aqhy8
d2aqhy8

Spadek jakości nasienia to jedna z głównych przyczyn niepłodności u mężczyzn. Na drodze do poczęcia dziecka stoją najczęściej wady w budowie plemników, wzrost liczby leukocytów w nasieniu, obniżona liczba plemników w ejakulacie, nieprawidłowa objętość nasienia oraz zbyt mała żywotność i ruchliwość plemników. W wielu przypadkach parametry nasienia można poprawić z pomocą zdrowego trybu życia i dobrych nawyków. Koniec z używkami!

Rzucenie palenia to pierwszy krok do poprawy stanu nasienia. Kolejny to odstawienie niektórych leków i odżywek zwiększających masę mięśniową, które mogą powodować obniżenie parametrów nasienia. Mężczyźni, którzy chcą zostać ojcami, powinni skonsultować się z lekarzem jeszcze zanim zaczną starać się z partnerką o dziecko, gdyż zamiana leków na inne, ewentualnie rezygnacja ze stosowanych dotychczas preparatów, może mieć kolosalne znaczenie dla efektu podejmowanych czynionych prób.

Dieta a płodność

Autorzy badania opublikowanego niedawno na łamach internetowego serwisu Human Reproduction, prowadzonego przez wydawnictwo Oxford University Press przekonują, że zwolennicy produktów i dań na bazie soi powinni wykluczyć je ze swojego jadłospisu na czas starania się o dziecko. Przeprowadzone przez nich badanie sugeruje bowiem, że nasienie mężczyzn spożywających duże ilości soi z reguły zawiera mniej plemników.

d2aqhy8

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Berkeley w Kalifornii wykazali, że niedobór kwasu foliowego w organizmie mężczyzny zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń chromosomalnych w jego nasieniu. Zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem posiadającym nieprawidłowe chromosomy może doprowadzić do poronienia lub do wad wrodzonych u płodu, dlatego na kilka tygodni przed poczęciem warto zadbać o właściwą podaż kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Kwas foliowy jest obecny w owocach cytrusowych, produktach pełnoziarnistych, zielonych warzywach liściastych oraz fasoli.

W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć także innych, ważnych dla zdrowia witamin i składników mineralnych. Najlepszym sposobem na dostarczenie ich do organizmu jest spożywanie urozmaiconych posiłków, zawierających produkty należące do różnych grup pokarmów. Właściwie dobrana dieta ma dodatkową zaletę - pomaga zachować szczupłą sylwetkę i zmniejsza ryzyko niepłodności. Jak wykazali fińscy naukowcy, prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z płodnością zwiększa się aż o 10% już przy 9 kg nadwagi., a zarówno nadwaga, jak i niedowaga może obniżać jakość nasienia i powodować spadek popędu seksualnego.

Żegnaj, sauno...

Wysoka temperatura nie jest wprawdzie zabójcza dla plemników, ale w okresie starań o dziecko warto unikać sauny, jacuzzi i długich kąpieli w gorącej wodzie ze względu na ryzyko osłabienia jakości nasienia. Jego parametry mogą pogorszyć się także na skutek wielogodzinnej ekspozycji okolic intymnych na ciepło wydzielane przez... laptop trzymany na kolanach, podgrzewany fotel w samochodzie albo długotrwałą pozycję siedzącą, zwłaszcza w mało przewiewnej bieliźnie. Prostym rozwiązaniem jest umieszczenie komputera na biurku lub korzystanie z podkładek chłodzących.

Czas na ćwiczenia

Regularny wysiłek fizyczny chroni przed nadwagą i pomaga rozładować napięcie emocjonalne, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie w sytuacjach stresowych. Mniejsza podatność na stres u mężczyzn niekorzystnie przekłada się na jakość nasienia, dlatego warto znaleźć czas na trening. Ćwiczenia nie powinny być jednak zbyt intensywne, ponieważ w związku ze wzrostem temperatury ciała przyczyniają się do spadku jakości nasienia i osłabienia ruchliwości plemników. Ponadto skrajnie ciężki wysiłek powoduje zmniejszenie stężenia testosteronu i hormonu luteinizującego - dwóch hormonów niezbędnych do produkcji zdrowych plemników.

d2aqhy8

Jeśli osłabienie nasienia wynika z nadwagi, niedoboru witamin lub stresu, modyfikacja sposobu odżywiania i ogólna poprawa trybu życia mogą zdziałać cuda. Warto jednak podkreślić, że w przypadku znacznego pogorszenia parametrów nasienia prawdopodobnie nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem zajmującym się problemem niepłodności. Na wizytę najlepiej umówić się w klinice specjalizującej się w leczeniu zaburzeń płodności, np. InviMed, aby mieć pewność, że od pierwszej wizyty zostaniemy otoczeni fachową opieką medyczną.

d2aqhy8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aqhy8