Trwa ładowanie...
10-07-2014 11:27

Czy każda impreza musi kończyć się kacem?

Share
Czy każda impreza musi kończyć się kacem?Źródło: Shutterstock.com
dagc4ee

Przed każdym wyjściem do klubu czy pubu obiecujemy sobie, że tym razem wypijemy mniej, wrócimy wcześniej, będziemy się bardziej pilnować - wszystko, żeby tylko uniknąć kaca. Czy istnieją sprawdzone sposoby, aby go przechytrzyć?

Z czym tak naprawdę walczymy?

Większość z nas ma w tej materii pewne doświadczenie, dlatego każdy oferuje własny przepis na niedopuszczenie do kaca, a jeśli już nas dopadnie - odniesienie nad nim szybkiego zwycięstwa. Jednak nie wszystkie z tych metod mają racjonalne uzasadnienie, nie wspominając nawet o tym, że część z nich może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. Co naprawdę warto stosować, aby uchronić się przed dokuczliwym "syndromem dnia następnego"?

Warto zastanowić się, co tak naprawdę jest przyczyną kaca. Proces eliminacji alkoholu z organizmu zaczyna się już w wątrobie. Część alkoholu ulega wychwyceniu właśnie w wątrobie i dzięki enzymom w niej zawartym jest metabolizowana do aldehydu octowego, związku o dużej toksyczności, a w drugim etapie - aldehyd octowy do względnie nietoksycznego octanu. I to właśnie aldehyd octowy odpowiada za ów "syndrom dnia następnego".

dagc4ee

Pamiętaj o uzupełnieniu płynów i składników odżywczych

Inne możliwe powody złego samopoczucia nieco łatwiej zneutralizować. Nie od dziś wiadomo, że alkohol wywołuje pragnienie, jego spożycie skutkuje bowiem odwodnieniem organizmu. Aby tego uniknąć, przeplataj drinki z napojami bez zawartości procentów. A po powrocie do domu koniecznie wypij przynajmniej dwie szklanki wody - najlepiej z dodatkiem cytryny i miodu.

Ten ostatni dostarczy twojemu organizmowi glukozy, która jest wypłukiwana przez alkohol, a to właśnie zbyt niski poziom cukru odpowiada za uczucie rozbicia i zniechęcenia. Cytryna natomiast uzupełni poziom witaminy C, której podobnie jak wielu witamin i składników mineralnych, również może brakować po spożyciu dużej ilości alkoholu. Dlatego następnego dnia warto zadbać o uzupełnienie takich minerałów jak potas czy wapń.

Bardzo ważne jest też, aby bezpośrednio przed imprezą zjeść odpowiednio obfity posiłek. Powinien on być dość tłusty, a przy tym zawierać pełnowartościowe węglowodany. Możesz na przykład zjeść domowego burgera w ciemnej bułce albo pełnoziarnisty makaron z kurczakiem i sosem na bazie oliwy z oliwek. Metabolizacja alkoholu będzie również mniej odczuwalna, jeśli zapewnisz sobie tłuste przekąski w trakcie picia - choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

Gdzie szukać ostatniej deski ratunku?

Stosunkowo łatwym sposobem zapobiegania kacowi jest też sięgnięcie po wsparcie medyczne. Aby uchronić się przed zmarnowaniem dnia po imprezie, warto wybrać wyrób medyczny Alcovit Med. Jest to jedyny produkt na rynku, który wiąże cząsteczki alkoholu w żołądku oraz jelicie cienkim, co zapobiega wchłonięciu alkoholu do krwiobiegu. A jako że najlepiej przyjmować go jeszcze w trakcie imprezy - albo zaraz po powrocie - już po przebudzeniu będziemy w dobrej formie. Należy jednak pamiętać, aby mimo wszystko zachować umiar - tylko dzięki temu impreza będzie naprawdę bezpieczna.

dagc4ee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dagc4ee
dagc4ee