Trwa ładowanie...

Czy masturbacja może szkodzić?

Czy masturbacja może szkodzić?Źródło: 123RF.COM
d21o6c3
d21o6c3

Mój chłopak od wielu lat ma problemy z uzależnieniem od masturbacji. Jeszcze nie współżyliśmy, ale boje się, że z tego powodu będziemy mogli mieć trudności ze stosunkiem?

Odpowiedź

Droga internautko, twoje obawy mogą niestety być słuszne. Masturbacja u mężczyzny nie posiadającego stałej partnerki jest normą i rzeczą całkowicie fizjologiczną. Natomiast przy stałej partnerce powinna zostać zdecydowanie ograniczona z tego powodu, że przy jej częstym stosowaniu, występuje uwarunkowanie na bodźce powstające w wyniku stymulacji manualnej prącia.

Stymulacja manualna różni się zdecydowanie od stymulacji ściankami pochwy, jest zdecydowanie silniejsza, a ruch odbywa się z większą częstotliwością. U mężczyzny, który przyzwyczai się do tego rodzaju bodźców - do ich siły i częstotliwości - w trakcie kontaktu genitalno-genitalnego może dochodzić do osłabiania wzwodu z powodu braku odpowiedniej stymulacji.

W pewnych przypadkach może dochodzić również do uzależnienia od masturbacji. Wówczas zachowanie erotyczne w postaci autostymulacji przybiera formę zrytualizowaną i staje się czynnością natrętną oraz coraz mniej kontrolowaną. Takie zaburzenie wymaga leczenia specjalistycznego

Lek. med. internista specjalista seksuolog Renata Grabowska - www.seksuologia.net

d21o6c3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21o6c3