Czy młody człowiek może pracować jako opiekun w Niemczech?
22.10.2018 08:36, aktual.: 22.10.2021 08:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Praca w opiece w Niemczech stała się dziś bardzo popularna. Na jej podjęcie decyduje się wielu Polaków. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na zarobki – opieka w Niemczech to dobrze płatny zawód. I chociaż chętnych na takie stanowisko nie brakuje, to dobrze wiedzieć, że opiekun osoby starszej powinien posiadać pewne umiejętności i cechy. Czy jedną z nich powinien być wiek? Okazuje się, że nie. Zarówno młodzi, jak i nieco starsi kandydaci doskonale radzą sobie ze swoimi obowiązkami. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, jeśli starasz się o pracę opiekuna lub opiekunki w Niemczech.
Praca w opiece w Niemczech dla młodych ludzi
Wśród ludzi wciąż panuje przekonanie, że praca opiekuna lub opiekunki w Niemczech jest przeznaczona dla pań w średnim wieku. I chociaż można tak opisać sporo osób związanych z branżą, to tak naprawdę w opiece wiek i płeć nie mają żadnego znaczenia. Opiekunami mogą zostać mężczyźni – doskonale radzą sobie jako pielęgniarze, więc dlaczego nie mieliby i tutaj spróbować swoich sił? Identycznie jest z metryką. Jeżeli dana osoba ma doświadczenie i jest sprawna fizycznie, to cyferki się nie liczą. Dlatego na pracę w opiece w Niemczech coraz częściej decydują się młodzi ludzie. Wiedzą, że w branży liczą się głównie kompetencje miękkie, czyli empatia, komunikatywność i cierpliwość. Nieodzowna okaże się również znajomość języka niemieckiego.
Początki pracy w opiece: jak dać sobie radę w nowej branży?
Zapewne wiele ofert, jakie napotkasz, będzie kierowanych do osób z doświadczeniem. Nie zrażaj się tym, tylko poszukaj ogłoszeń dla osób początkujących – mamy takie w Veritas. Doświadczenie trzeba bowiem najpierw zdobyć, żeby móc się nim pochwalić. Początkującym opiekunom i opiekunkom proponuje się zatem łatwiejsze zlecenia. W rezultacie mogą się zająć mniej wymagającymi podopiecznymi. Do obowiązków należy tu głównie towarzyszenie seniorowi, czasem asystowanie przy codziennych czynnościach. Opieką nad osobami schorowanymi, niepełnosprawnymi czy niesamodzielnymi zajmują się doświadczeni opiekunowie. Jeśli umiesz dobrze mówić po niemiecku, plus dla Ciebie. Odpowiednio dobrana oferta pracy pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i sprawnie wdrożyć się w obowiązki.
Jesteś studentem, ukończyłeś 26. rok życia i chcesz dorobić sobie w wakacje? Praca w niemieckiej opiece jest dla Ciebie! Letnia przerwa w zajęciach to doskonały czas na podreperowanie budżetu. Możesz wybrać krótkie zlecenie (od kilku dni do trzech tygodni) albo dłuższe, trwające 8 tygodni. Warto wiedzieć, że zarobki w opiece w Niemczech są atrakcyjne i już kilkanaście dni pracy pozwala na uzbieranie konkretnej kwoty. Praca w tej branży to dobry sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego dla przyszłych pielęgniarek czy rehabilitantów. Nie jest jednak dla nich zarezerwowana – studenci innych kierunków również mogą ją podjąć. Głównym wymaganiem stawianym przez pracodawców jest znajomość języka niemieckiego. Wszystkie inne umiejętności można sobie przyswoić w trakcie szkoleń albo już w czasie pracy.
Obowiązki opiekuna i opiekunki pracujących w Niemczech
Praca w opiece w Niemczech nie jest najłatwiejszym zajęciem. Polega ona na zajmowaniu się osobami starszymi, często chorymi i z ograniczeniami ruchowymi. Od kandydatów na opiekunów nie wymaga się wiedzy medycznej i kierunkowego wykształcenia, ale trzeba mieć do tego zawodu predyspozycje. Opiekun powinien wykazywać się wyrozumiałością i cierpliwością, a także lubić osoby starsze. Praca w opiece w Niemczech będzie obejmowała spędzanie czasu z podopiecznym i pomaganie mu. Warto więc mieć na uwadze, że seniorzy są mniej sprawni niż młodzi ludzie, a ich zdrowie częściej szwankuje. Mogą wiec wymagać wsparcia w prozaicznych czynnościach, jak wstawanie, chodzenie czy siadanie. Zdarza się też, że osoba starsza potrzebuje pomocy przy codziennej higienie i pielęgnacji. Opiekunka lub opiekun prowadzi także dom: sprząta pomieszczenia użytkowane przez siebie i podopiecznego, przygotowuje posiłki i robi zakupy.
Praca opiekuna w Niemczech: korzyści ze znajomości języka
Znajomość języka jest konieczna nie tylko ze względu na rozmowy z seniorem. Praca opiekuna w Niemczech to też załatwianie spraw "na mieście", zakupy czy wizyty z podopiecznym u lekarza. Jeśli więc dobrze znasz język niemiecki, będzie Ci łatwiej znaleźć pracę w opiece – nawet bez doświadczenia. Większość pracodawców oczekuje od kandydatów, że będą się z nimi sprawnie komunikować. Dzięki temu współpraca przebiega sprawniej i jest bardziej komfortowa. Nie musisz się jednak martwić – nawet jeżeli znasz tylko podstawy, szybko możesz się douczyć. Wiele agencji, w tym także Veritas, oferują dostęp do darmowych lekcji niemieckiego. A jak już opanujesz go w stopniu komunikatywnym, łatwiej Ci będzie porozumiewać się na szteli, załatwiać codzienne sprawy albo prosić o pomoc. Pamiętaj, że zawsze możesz dopytać podopiecznego albo jego rodzinę o coś, co budzi Twoje wątpliwości.
Im lepiej znasz język niemiecki, tym więcej możesz zarobić. To dobra motywacja do nauki i zdobywania doświadczenia w opiece. Zarobki opiekunów współpracujących z Veritas wahają się między 1600-2000 euro netto miesięcznie, a na dodatek zakwaterowanie, wyżywienie i transport mamy zapewnione. Jest zatem o co walczyć. Na dodatek za pracę w wakacje przysługują dodatkowe premie i bonusy – warto więc na bieżąco śledzić stronę internetową agencji.
Już teraz zacznij pracować w opiece w Niemczech!
Szukanie zatrudnienia dobrze zacząć od wpisania w wyszukiwarce hasła "praca opieka Niemcy" i zapoznania się z aktualnymi ofertami. Zwróć uwagę na to, żeby ogłoszenia pochodziły od sprawdzonych, legalnych agencji. To zapewni Ci bezpieczeństwo podczas trwania zlecenia i zagwarantuje terminowość wypłaty. Sprawdź, czy oferta jest rzetelnie i szczegółowo opisana. Jeżeli coś jest niejasne, skontaktuj się z przedstawicielem firmy. Rozmowa z konsultantem pomoże Ci realnie ocenić własne możliwości i wybrać ofertę idealną dla Ciebie. Pamiętaj: dobra firma nie pobiera żadnych opłat od kandydatów. Proces rekrutacyjny i pośrednictwo są zupełnie darmowe. Dostajesz za to legalną umowę i ubezpieczenia. Masz też zapewnioną koordynację zlecenia i w każdej chwili możesz poprosić koordynatora o wsparcie. A to bardzo ważne dla początkujących opiekunów w Niemczech.